A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: alma. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. november 19., szombat

Rusztikus, karácsonyra hangolódó almás pite



Már régóta ki akartam próbálni az új piteformámat, és még alma is sok volt itthon, adta magát az almás pite elkészítése. Egy újságban láttam ezt a verziót, és karácsonyi beütése is lesz a tetején lévő csillagoktól. És ami még nagyon tetszett: az almát nem reszelni kell, hanem kis kockákra vágni.

Hozzávalók:
  • 30 dkg liszt
  • 10 dkg porcukor
  • 1 kk őrölt fahéj
  • 15 dkg vaj
  • 1 tojássárgája + 1 tojás a lekenéshez
  • 1 citrom reszelt héja
Töltelékhez:
  • 1 kg alma megpucolva, kis kockára vágva
  • 1 citrom leve
  • 1 tk őrölt fahéj
  • 3 ek cukor
  • 1 marék mazsola (elhagyható)
  • 1 marék dió apróra vágva
A tészta elkészítéséhez a lisztet összekeverjük a porcukorral és a fahéjjal, majd elmorzsoljuk benne a kockára vágott hideg vajat. Ekkor jöhet hozzá a tojássárgája és a citromhéj. Addig gyúrjuk, amíg össze nem áll, és fél órára hűtőbe tesszük pihenni.
Elkészítjük a tölteléket: a kockára vágott almát összekeverjük a citrommal, fahéjjal, mazsolával és cukorral.
A tésztát elosztjuk kétharmad-egyharmad arányban, és a nagyobb darabot úgy nyújtjuk ki, hogy beleférjen a formánkba, és még az oldalát is betakarja. Előre szólok, ez komoly feladat lesz, nem egy könnyen nyújtható tészta. Szóval óvatosan beletesszük a formába, erre rászórjuk a diót, majd rákanalazzuk a tölteléket. (vigyázzunk, a töltelék közben levet enged, ezt ne zúdítsuk rá a tésztára.)
A másik tésztadarabot is kinyújtjuk, kiszaggatjuk belőle a csillagokat, és beborítjuk vele az almás tölteléket.
Megkenjük egy egész tojással, és 180 fokon 30-35 percig sütjük.
Várjuk meg hogy teljesen kihűljön, mert ha melegen szeleteljük, akkor szétesik benne a töltelék.

Jó étvágyat!

2016. november 5., szombat

Diós, almás ír pite


Imádom az almás pitét, a dióról nem is beszélve. És ha még ezt feldobjuk egy kis vaníliás öntettel, az isteni. :)

Ebben a pitében az a jó, hogy nagyon gyorsan elkészíthető, nem kell pihentetni a tésztát, és az almát sem kell előre megpárolni. Így nekem most, amikor nagyon gyorsan szerettem volna valami finomat készíteni, nagyon jó választásnak bizonyult.


Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 10 dkg vaj
  • 15 dkg cukor (akár nyírfa)
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 tojás
  • 1 dl tej
  • 50-60 dkg alma
  • 1-2 csapott teáskanál fahéj
  • fél bögre apróra vágott dió


A vajat 10 dkg cukorral és a vaníliás cukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a tojást, majd apránként, váltogatva a sütőporral elkevert lisztet és a tejet. A tészta felét pitetálba kentem. Amit én előtte kivajaztam és megszórtam liszttel. Rátettem a megpucolt, 1-2 cm-es kockára vágott almát. Megszórtam a fahéjjal és a maradék cukor felével, valamint a fele dióval. Rákentem a tészta másik felét (kiskanállal darabonként könnyebb rárakni) és a tetejét megszórtam a maradék cukorral és a maradék dióval. 175 fokon sütőben 40-50 perc alatt megsütjük.
Mi főzés nélküli vaníliás pudinggal ettük. Csak kicsit több tejet tettem a pudingba, hogy folyósabb legyen.

Jó étvágyat! :)

2016. szeptember 3., szombat

Diós guba karamellás almával, vaníliasodóval

Nem sokan kóstolták még a diós gubát, legalábbis akiknek eddig említettem. Mivel én annyira nem vagyok oda a mákért -bár ebben a formában a mákos gubát is hajlandó vagyok megenni-, általában diósat készítek.
A karamellás alma a mákosban és diósban is nagyon klassz, eléggé feldobja az ételt. Természetesen nem csak szuflétálkában, nagyobb tepsiben, egyben is el lehet készíteni.



 Hozzávalók:
  • 6 db szikkadt kifli
  • 20 dkg alma
  • 2 ek cukor
  • őrölt fahéj
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 dl tej
  • 3 ek porcukor
  • kb. 4 marék darált dió, nagyon kevés cukorral elkeverve
  • opcionálisan mazsola
  • a formák kikenéséhez vaj
  Az almákat négybevágjuk, kiszedjük a magházát és meghámozzuk. Vékony szeletekre felvágjuk.
A cukrot egy serpenyőben karamellizáljuk, majd rádobjuk az almaszeleteket, és összeforgatjuk a fahéjjal és citromhéjjal is.
A szuflétálkákat vajjal kikenjük -mérettől függően 6-ot, és az aljába szórunk egy kevés diót.
A tejet kicsit megmelegítjük, és elkeverjük benne a porcukrot. A felkarikázott kiflit belemártjuk a tejbe, majd kicsit ki is nyomkodjuk. Lerakunk a tálkákba egy réteg tejes kiflit, erre jöhet egy réteg dió, karamellás alma, kifli, dió, alma, és így folytatjuk a rétegezés, amíg betelik a tál.
160 fokon kb. 10 percet sütjük, majd tányérra borítjuk, és vaníliasodóval tálaljuk.

2015. szeptember 26., szombat

Almáspite falatok







Kicsit hadilábon állok az almáspitével: nem szeretem ha túl száraz, ha túl szottyos, legyen jó ízes, és jó töltelékes. Ja, és utálok almát reszelni. Ennél fogva az almáspite nem a kedvencem, mármint az elkészítés szempontjából, az ízét viszont imádom. Úgyhogy elkészítettem a reszelésmentes verziót, szerintem nagyon takaros almáspite-kiflik lettek. 

Hozzávalók:


  • 43 dkg liszt
  • csipet só
  • 10 dkg szobahőmérsékletű vaj
  • 2 dkg élesztő
  • 1 dl tej
  • 1 csipet cukor
  • 2 dl tejföl
Töltelékhez:

  • 2 db alma
  • 4 ek cukor
  • 2 tk fahéj
  • 1 marék dió
  • ízlés szerint mazsola (elhagyható)

  • A lisztet, sót, és a vajat összegyúrjuk. Az élesztőt a tejjel és a cukorral felfuttatjuk, és hozzákeverjük a lisztes keverékhez. Kicsit átgyúrjuk, és jöhet bele a tejföl is. Sima, ruganyos tésztává gyúrjuk, és legalább 2 órát hűtőben pihentetjük.
  • Ha elkészült a tészta kinyújtjuk, amilyen vékonyra csak tudjuk. Elég hamar visszaugrik a tészta, úgyhogy folyamatosan nyújtsuk, vagy a kezünkkel lapogassuk vékonyabbra. Én téglalap alakúra nyújtottam, ezt hosszában kettévágtam, és a két hosszú sávból háromszögeket vágtam ki.
  • Az almákat meghámozzuk, és cikkeket vágunk belőle. Én egy almából 12 db cikket vágtam.A cukrot összekeverjük a fahéjjal, a diót apró darabokra vágjuk.
  • A háromszögeket meghintjük a fahéjas cukorral, a hosszabbik felére mehet egy szelet alma, megszórjuk pár szem dióval, és kifli formára feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, megkenjük a tetejét tojással, és 180 fokon 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük.
Jó étvágyat!