A következő címkéjű bejegyzések mutatása: chili. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: chili. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 7., péntek

Szaftos kínai csirke sült tésztával




Nagy kínai-evő vagyok, de őszintén szólva nincs mindig gusztusom a "bolti" kínaihoz. És bármennyire is bonyolultnak tűnnek ezek a receptek -bár biztos van köztük olyan, ami tényleg nehezebb- egész könnyen reprodukálni lehet otthon is az ízüket.

Hozzávalók a csirkés kínaihoz:

A marinádhoz:
  • 3 ek szójaszósz
  • 1,5 ek keményítő
A húshoz:
  • 60 dkg csirkemell
  • 4 ek szezámaolaj (lehet simát is használni!)
  • 2 fej hagyma (az eredeti receptben 8 szál újhagyma van, én sajnos nem kaptam)
  • 5 ek szójaszósz
  • 3 ek balzsamecet
  • 1 gerezd fokhagyma
  • kb. 3 cm gyömbér
  • 2 ek cukor
  • 50 ml alaplé
  • 80 g sótlan, tisztított földimogyoró
A sült tésztához:
  • 1 marék spagetti tészta (ennek a mennyiségét sosem tudom belőni)
  • 2 fej hagyma
  • 1 szál sárgarépa
  • 1 kápia paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • legalább 4-5 ek szójaszósz 
A hús marinálásával kezdük: a vékony lapocskákra vágott húst bepácoljuk a szójaszósz és keményítő keverékébe, és fél órát benne hagyjuk.

Közben elékszítjük a sült tésztát: a hagymát kis négyzet-alakra vágjuk, a répát hosszúkás csíkokra (julienne-re), és a paprikát is hasonló kockákra mint a hagymát. Általában káposztát is teszek bele, most valahogy nem kívántam. Egy nagyobb serpenyőben kevés olajon lepirítjuk a zöldségeket, majd kiszedjük egy tányérba. Teszünk még a serpenyőbe egy pici olajat (kb. 1 ek) és a spagetti tésztát félbetörve belerakjuk, és még szárazon lepirítjuk. Itt annyi a trükk, hogy a félbetört szálakat egy irányba rakjuk bele a serpenyőbe, ne összevissza, és úgy is kevergessük, hogy a szálak megmaradjanak egymás mellett, különben nehéz lesz kevergetni, és leégnek a szálak. Szóval ha már szép barna lett a tészta, akkor visszatesszük a zöldségeket, belenyomjuk a fokhagymát, és felöntjük kb. fél deci vízzel. Hozzáadjuk a szójaszószt is, és fedő alatt elkezdjük párolni. Ilyenkor pár percenként nézzünk rá, és folyamatosan kell pótolni a vizet addig, amíg meg nem fő a tészta. Közben kóstolgassuk, és ha kell tegyünk még bele szójaszószt, esetleg sót.

Egy kisebb tálban összekeverjük a húshoz szükséges hozzávalókat: a szójaszószt, a balzsamecetet, a cukrot, az alaplevet és 2 ek olajat.
A maradék 2 ek olajat felhevítjük, és rádobjuk a hagymát, a lereszelt gyömbért és a zúzott fokhagymát. 1-2 percig pirítjuk, majd jöhet hozzá a csirkemell is. Jól átforgatjuk, és 2-3 perc múlva hozzáönjük a kis tálban összekevert szójaszószos levet. Ezen a ponton adhatunk hozzá chili-t is, ha valaki szereti a csípőset. Nagy lángon tovább sütjük, közben hozzáadjuk a mogyorót is. Még 3-4 percet sütjük, és a tésztávaé együtt tálaljuk.
 

2016. február 4., csütörtök

KFC csirke


Bevallom, nagyon szeretem a KFC-ben a csípős csirkemellet. Ez egy nagyon picit más, mert nem olyan nagy ropogós kukoricapehely darabok vannak panírban, viszont így valahogy kedvemre valóbb a recept. Ha nem azt mondom hogy KFC csirke, akkor úgy mutatnám be, hogy zabpelyhes, fűszeres, ropogós csirke. Jól hangzik, nem?


Hozzávalók:

  • 3 nagy db csirkemell (vagy 6 db csirkecomb)
  • 3 ek citromlé
  • 1 tk bors és só
  • 1 tk őrölt csili
  • 2 db tojás
  • 2 ek tej
  • 140 g liszt
  • 2 tk pirospaprika
  • 2 tk fokhagymapor
  • 1 tk bors
  • 2 ek zabpehely
  • 2 ek zsemlemorzsa
  • 1 tk só
Bepácoljuk a húst: a citromlevet összekeverjük 1 tk sóval, borssal, és csilivel. Beleforgatjuk a húsdarabokat, és 2 órát hűtőben pihentetjük.
Jöhet a panírozás: a tojásokat összekeverjük a tejjel, ez lesz az egyik tálka, a másikban pedig összekeverjük az összes többi száraz hozzávalót.
A húst először a lisztes keverékbe forgatjuk, majd jöhet a tojás, végül megint a lisztes keverék. Forró olajban aranybarnára sütjük, és ha már lúd, legyen kövér, sült krumplival jóízűen befaljuk.

2015. november 15., vasárnap

Édes Chilli szósz


Volt itthon egy csomó szárított chili paprikám, (igen, magyarul macskap**e), és gondoltam csinálok belőle valami jóféle chili szószt, ami magában is megállja a helyét mondjuk sülthusik mellé, de ízesítésnek is megfelel.Igaz, ez a mennyiség nem csappantotta meg jelentősen a készletet, de igazán ínyemre valónak sikerült, úgyhogy megosztom veletek. Mivel nekem kivételesen erős paprikám volt, így inkább lett csípős, mint édes, de persze ezt lehet szabályozni különböző erősségű paprikákkal. Jó kísérletezgetést! :)


Hozzávalók:

  • 4 db szárított chillipaprika
  • 4 db paradicsom
  • 1 db vöröshagyma
  • 4 db fokhagyma
  • 3 ek olaj
  • kevés petrezselyem
  • só, bors, bazsalikom
  • ízlés szerint balzsamecet
  • fahéj (ez nagyon ízlés szerintí!)
A chilliket félbevágjuk, magjukat kiszórjuk, és forró vízbe áztatjuk legalább 1 órára. Közben a paradicsomok héját lehúzzuk: ez igen egyszerű, lobogó vízbe dobjuk a parikat, és kb. 10-ig számolunk. Kivesszük a forró vízből, és hideg vízbe tesszük. Ekkorra már egy éles késsel nagyon egyszerűen le tudjuk húzni a héját. Szóval a paradicsomokat, az apróra vágott hagymát, a fokhagymákat és a chilli paprikát botmixerrel pépesítjük.
A felhevített olajra öntjük a simára turmixolt paprika krémet. hozzáadjuk a fűszereket, és jól összefőzzük.
Üvegekben a hűtőben eláll, tálalható önmagában is sülthúsokhoz, vagy ízesítésként egyéb ételekhez,

Jó étvágyat!