A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hagyma. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: hagyma. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 7., péntek

Szaftos kínai csirke sült tésztával




Nagy kínai-evő vagyok, de őszintén szólva nincs mindig gusztusom a "bolti" kínaihoz. És bármennyire is bonyolultnak tűnnek ezek a receptek -bár biztos van köztük olyan, ami tényleg nehezebb- egész könnyen reprodukálni lehet otthon is az ízüket.

Hozzávalók a csirkés kínaihoz:

A marinádhoz:
  • 3 ek szójaszósz
  • 1,5 ek keményítő
A húshoz:
  • 60 dkg csirkemell
  • 4 ek szezámaolaj (lehet simát is használni!)
  • 2 fej hagyma (az eredeti receptben 8 szál újhagyma van, én sajnos nem kaptam)
  • 5 ek szójaszósz
  • 3 ek balzsamecet
  • 1 gerezd fokhagyma
  • kb. 3 cm gyömbér
  • 2 ek cukor
  • 50 ml alaplé
  • 80 g sótlan, tisztított földimogyoró
A sült tésztához:
  • 1 marék spagetti tészta (ennek a mennyiségét sosem tudom belőni)
  • 2 fej hagyma
  • 1 szál sárgarépa
  • 1 kápia paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • legalább 4-5 ek szójaszósz 
A hús marinálásával kezdük: a vékony lapocskákra vágott húst bepácoljuk a szójaszósz és keményítő keverékébe, és fél órát benne hagyjuk.

Közben elékszítjük a sült tésztát: a hagymát kis négyzet-alakra vágjuk, a répát hosszúkás csíkokra (julienne-re), és a paprikát is hasonló kockákra mint a hagymát. Általában káposztát is teszek bele, most valahogy nem kívántam. Egy nagyobb serpenyőben kevés olajon lepirítjuk a zöldségeket, majd kiszedjük egy tányérba. Teszünk még a serpenyőbe egy pici olajat (kb. 1 ek) és a spagetti tésztát félbetörve belerakjuk, és még szárazon lepirítjuk. Itt annyi a trükk, hogy a félbetört szálakat egy irányba rakjuk bele a serpenyőbe, ne összevissza, és úgy is kevergessük, hogy a szálak megmaradjanak egymás mellett, különben nehéz lesz kevergetni, és leégnek a szálak. Szóval ha már szép barna lett a tészta, akkor visszatesszük a zöldségeket, belenyomjuk a fokhagymát, és felöntjük kb. fél deci vízzel. Hozzáadjuk a szójaszószt is, és fedő alatt elkezdjük párolni. Ilyenkor pár percenként nézzünk rá, és folyamatosan kell pótolni a vizet addig, amíg meg nem fő a tészta. Közben kóstolgassuk, és ha kell tegyünk még bele szójaszószt, esetleg sót.

Egy kisebb tálban összekeverjük a húshoz szükséges hozzávalókat: a szójaszószt, a balzsamecetet, a cukrot, az alaplevet és 2 ek olajat.
A maradék 2 ek olajat felhevítjük, és rádobjuk a hagymát, a lereszelt gyömbért és a zúzott fokhagymát. 1-2 percig pirítjuk, majd jöhet hozzá a csirkemell is. Jól átforgatjuk, és 2-3 perc múlva hozzáönjük a kis tálban összekevert szójaszószos levet. Ezen a ponton adhatunk hozzá chili-t is, ha valaki szereti a csípőset. Nagy lángon tovább sütjük, közben hozzáadjuk a mogyorót is. Még 3-4 percet sütjük, és a tésztávaé együtt tálaljuk.
 

2016. október 3., hétfő

Hagymakrémleves


Volt majdnem egy liter húslevesem, amit fel kellett használnom. A krémleveseknek pedig ez kitűnő alapja. Bár be kell vallanom, hogy még sosem készítettem krémlevest húsleves alaplé nélkül.

Először zelleren gondolkodtam, de a bevásárlóközpont, ahol vásároltam, nem értett egyet, így hagymaleves lett belőle.


Hozzávalók:

  • 6 nagy fej vöröshagyma
  • 0.8 l szárnyas alaplé (maradék tyúkhúslevest használtam)
  • só ízlés szerint
  • bors ízlés szerint
  • 2 dl főzőtejszín

Először a vöröshagymát meghámozzuk, majd vékony csíkokra vágjuk. Majd kevés olajon puhára pároljuk. Hozzáöntjük a húslevest és felforraljuk. Ezután a 2 dl tejszínt is hozzákeverjük, és tovább főzzük, közben ízlés szerint ízesítjük sóval és borssal. Miután felforrt, a tűzről levéve botmixerrel összeturmixoljuk.
Sajttal szórt pirítóssal tálaljuk, de cipóban nagyon finom :) 

Jó étvágyat! :)

2016. május 15., vasárnap



Tarte flambée


1-2 hónapja beszélgettünk róla, hogy el kellene készítenünk itthon az elzászi hagymás lepényt. A hosszú hétvége során volt is rá időnk, így közösen elkészítettük. A délutáni biciklizés és futás előtt jól be is laktunk belőle. 

Egy biztos, nekünk nagyon ízlett, és egy finom levessel tökéletes hétvégi ebéd.


Hozzávalók:
A tésztához:

  • 10-12 g instant élesztő
  • 370 g liszt
  • 2 tk só
  • 250 ml víz

A feltéthez:

  • olívaolaj 
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 fej lilahagyma
  • 3 dl tejföl
  • 250 g túró
  • 250 g kockázott bacon (vagy kolozsvári szalonna)
  • frissen őrölt bors ill. só ízlés szerint
A tésztához a hozzávalókat összegyúrtuk és 2-3 órára letakarva kelesztettük.

A feltéthez összekevertük a tejfölt és a túrót, melyet sóval és borssal ízesítettük.
Kevés olívaolajon megpirítottuk a kockázott bacont és a vékony csíkokra vágott hagymákat.
A tésztát vékonyra nyújtjuk és sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. Rákenjük a tejföl és túró keverékét és rászórjuk a hagymás bacont.
Előmelegített sütőben 180°C-on légkeveréssel 20-25 percig sütjük. Nekem ebből egy gáztepsinyi lepény készült.

Jó étvágyat! :)

2016. március 17., csütörtök

Quiche


A franciák pizzájaként is emlegetett quiche-sel (egyébként kis-nek kell ejteni) már régóta szemezünk itthon. Elég sokféle töltelékkel elkészíthető, ami minden fajtájában közös, az a tejszínes tojásos öntet, ami összefogja a tölteléket, és pite-szerűvé sül. Mi egy klasszikusabb verziót készítettünk, és tényleg nagyon finom. Érdemes kipróbálni, legyen otthon bármilyen alapanyag, vagy esetleg maradék, nagyon jól fel lehet használni hozzá.


Hozzávalók:
A tésztához:
  • 1 bögre liszt (kb. 2,5 dl-es bögre)
  • 0,5 tk só
  • 10 dkg vaj
  • 4ek hideg víz
A töltelékhez:
  • 30 dkg kisebb kockára vágott trappista
  • 2 dl habtejszín
  • 15 dkg tejföl
  • 2 vaskosabb szál újhagyma
  • 2 ek liszt
  • 10 dkg apróra vágott, és kisütött bacon
  • 4 db tojás
  • só, bors
A tésztához a lisztet összekeverjük a sóval, elmorzsoljuk benne a vajat, végül a vízzel együtt jól összegyúrjuk. Ha összeállt, kb. 3 mm vastagra kinyújtjuk.
A tésztát piteformába, esetleg tortaformába tesszük. Aki nagyon lusta a tésztagyúráshoz, használhat készen kapható vajas tésztát is.
Egy nagyobb tálban a tojásokat összekeverjük a liszttel, majd jöhet hozzá a tejszín és a tejföl is. Jól kikeverjük, és beletesszük a sajtot, a felkarikázott hagymát, és a kisütött, és jól lecsepegtetett bacont. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd beleöntjük a tésztával kibélelt piteformába. 180 fokon kb. 45-50 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. 15 percet hagyjuk hűlni, mielőtt felvágjuk!
Egyébként finom melegen és hidegen egyaránt.