A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: csoki. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 4., kedd

Sütőtökös-csokis cookie


Ősz=sütőtök. Nálam legalábbis. Minden formájában imádom, de most kivételesen nem burkoltuk be az összes sütőtököt csak úgy magában, ráadásul már kinéztem ezt a receptet, szóval a kellő mennyiséget megmentettem magamnak. Ahhoz képest, hogy milyen egyszerű, nekünk nagyon ízlett, és a fűszerekkel is ki-ki kedve szerint variálhat.
A sütőtök és a csoki párosítása pedig nagyon király!
Mivel ez egy angol recept, természetesen a mértékegység bögre. Én egy sima kb. 2 dl-es bögrét használtam, és nagyon jó lett.

Hozzávalók:

  • fél bögre vaj (én 10 dkg-ot tettem bele)
  • fél bögre sütőtök
  • fél bögre cukor
  • 1 ek méz
  • 2 bögre finomliszt
  • 0.5 ek sütőpor
  • vanília őrlemény ízlés szerint
  • 1 kávéskanál fahéj
  • 2 db mozsárban összetört szegfűszeg
  • szerecsendió ízlés szerint
  • 1 csipet só
  • 1 bögre csokipasztilla (én tejcsokit használtam), akinek nincs pasztillája, daraboljon fel egy tábla csokit.

A szobahőmérsékletű vajat kikeverjük a sütőtök pürével, a cukorral, mézzel, és vaníliával.
A lisztet összevegyítjük a sütőporral és a fűszerekkel, majd összekeverjük a vajas krémmel.
Végül a csokit is belekeverjük, és legalább 3 órát hűtőben pihentetjük. Maradhat bent egész éjszakára is, 
Megpróbáljuk nagyjából 12 darabra osztani a tésztát, és először golyókat, a golyókból korongokat nyomunk egy sütőpapírral bélelt tepsire.
175 fokon 15-20 percig sütjük, és már fogyaszthatjuk is!

2016. október 1., szombat

Lisztmentes diós-csokis süti



Indulhat a dió szezon! Ez egy elég egyszerű, ráadásul lisztmentes süti. A tetején lévő kakaós krém pedig kiválóan alkalmas más torták/sütik bevonására. Amilyen egyszerű, annyira nagyon finom!

Hozzávalók:
  • 20 dkg darált dió
  • 1 cs sütőpor
  • 2 kk kakaópor
  • 8 db tojás
  • 14 dkg porcukor
  • 1 marék csokipasztilla (elhagyható)
Mázhoz:

  • 15 dkg VAJ
  • 1 ek tej
  • 15 dkg cukor
  • 3 ek kakaópor
A diót összekeverjük a sütőporral és a kakaóporral. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgákat jól kikeverjük a porcukorral, a fehérjéből pedig kemény habot verünk. A porcukros-sárgás keveréket hozzáadjuk a dióhoz, ekkor mehet bele a csokipasztilla is, és jól összekeverjük. Végül beleforgatjuk a tojáshabot, és sütőpapírral bélelt közepes méretű tepsiben 175 fokon 40 percig sütjük.
Miután elkészült a "piskóta" nekiláthatunk a máznak. A vajat alacsony hőmérsékleten, lassan felolvasztjuk. Ekkor hozzáadjuk a tejet és a cukrot, és szép lassan addig melegítjük, amíg a cukor elolvad, és elkezd forrni. Félrehúzzuk, beleszitáljuk a kakaóport, és csomómentesre keverjük. Még melegen ráöntjük a kész sütire. Nem fog lefolyni, elég sűrű a krém, és szépen megdermed a tetején. Kb. 1 óra múlva óvatosan már lehet szeletelni.

2016. szeptember 19., hétfő

Apa szülinapi csokitortája


Szeretjük ezt a csokikrém receptet, mert egyszerű, de annál finomabb. Most Apa szülinapjára ünnepi köntösbe öltöztettem, és máris pofásabb lett, nekünk legalábbis tetszett.


Csakúgy, mint az áfonyakrémes tortánál (recept itt: http://kalafantyula.blogspot.hu/2016/08/afonyas-torta-eleg-reg-volt-mar-idom.html) itt is két darab kisebb átmérőjű piskótát sütöttem, ráadásul nagyon extra módon az egyik kakaós lett, a másik sima. Szóval ahogyan az áfonyás tortánál leírtam, teljesen egyszerű piskótát sütöttem, ez esetben 2x4 tojásosat.

Hozzávalók:
Piskóta:

  • 8 db tojás
  • 8 csapott ek cukor
  • 8 púpos ek liszt
  • kb. 2 ek cukrozatlan kakaópor
Krém:
  • 2 csomag vaníliás pudingpor
  • 5 dl tej
  • 5 ek vaníliás cukor
  • 30 dkg étcsoki
  • 15 dkg puha vaj
Krém elkészítése: 4 dl tejet 2 ek cukorral felhevítünk, közben a maradék 1 dl tejben simára keverjük a pudingport. Miközben a tej forr, gőz felett a csokit is megolvasztjuk. Ha a tej már majdnem forr, hozzákeverjük a pudingport, és sűrű krémmé főzzük. (igen, teljesen hagyományos módon pudingot főzünk, csak a 2 csomaghoz 1 csomagnyi tejet használunk, hogy jó sűrű legyen.)
Ha elkészült a puding, belekanalazzuk a maradék 3 ek cukrot, és belecsorgatjuk az olvasztott csokit is. Jól összekeverjük, és megvárjuk, míg teljesen kihűl. Én ez idő alatt szoktam a piskótákat megsütni.
Ha kihűlt a krém, beledobjuk a puha vajat, és robotgéppel felhabosítjuk a krémet. Hűtőben jól lehűtjük.
A piskótákat félbevágtam, és egy sima, és egy kakaós váltakozásban megtöltöttem a krémmel. A tetejére és az oldalára is kentem, majd körberaktam rolettivel, és a tetejét bonbonnal díszítettem. 

A krém alkalmas ízesítésre: van, hogy mogyorósan csinálom, de tejcsokival is finom, esetleg mandulával.


2016. június 18., szombat

Mogyoróvajas csokis muffin


Az történt, hogy múltkor kaptam egy szép nagy üveg mogyoróvajat. Egy ideje szemezek vele, de végre eljött a pillanat, hogy fel is használjam. A recept egyszerű, önmagában a csokis muffin receptje is nagyon finom süti lesz.



Hozzávalók 16 db-hoz:

A töltelékhez:
  • 10 dkg mogyoróvaj
  • 5 dkg puha vaj
  • vanília aroma
  • 10 dkg porcukor
Csokis muffinhoz:
  • 15 dkg liszt
  • 4 dkg keserű kakaópor
  • fél csomag sütőpor
  • 2 tojás
  • 10 dkg cukor
  • 15 dkg puha vaj
  • 3 ek baracklekvár
  • 5 dkg apróra vágott étcsoki
A töltelék hozzávalóit habosra keverjük, és berakjuk a hűtőbe.
A muffinhoz a lisztet, a kakaóport és a sütőport elkeverjük. Egy másik tálban a cukrot habosra keverjük a tojásokkal, majd a vajjal is. Hozzáöntjük a lisztes keveréket és a baracklekvárt, és jól elkeverjük. Végül beleborítjuk a csokidarabokat is.
A muffinsütő mélyedéseibe kevés tésztát teszünk, erre jöhet egy nagy teáskanálnyi mogyoróvajas töltelék, és a tetejét beborítjuk a csokis tésztával.

180 fokon 25 percig sütjük. Miután kivettük a sütőből, min. 10 percig hagyjuk állni, mert a töltelék nagyon folyós lesz a sütőben.

2016. június 17., péntek

Banánturmixos csokis müzli



Egy édesszájú férfi ébred mellettem reggelente, akinek nagyon szívesen készítem el ezt a tartalmas, és NEM cukormentes reggelit. Ez az ő délig tartó lendülete.




Hozzávalók (egy személyre):

  • 1 db banán
  • kb. 2 dl tej
  • 2 t.k. cukor
  • csokis müzli


A banánt, a tejet és a cukrot összeturmixoljuk, majd beletesszük a müzlit, és kész is.
Egyszerű, de finom.

Jó étvágyat! :)


2016. április 16., szombat

Oreo-s Kinder bueno süti :)


Igen, már megint előkerült az Oreo keksz. De nem tehetek róla, ha a mellettem lévő fiú is szereti és még a Nutellát is. Mondhatnám azt is, hogy egy kis Nutella-s Oreo-val könnyű Őt lenyűgözni, így próbálkozok is.

Tehát Neki köszönhetően jött az ötlet, hogy egy kicsit felturbózom a Kinder bueno sütit. Nekünk bevált :)





Hozzávalók: 

  • 6 db tojásfehérje
  • 6 evőkanál kristálycukor
  • 1 evőkanál étolaj
  • 2 evőkanál liszt
  • 2 evőkanál zsemlemorzsa
  • 1/ 2 csomag sütőpor
  • 15 dkg vágott dió és török mogyoró vegyesen
  • kb. 1/2 üveg Nutella
  • Oreo keksz
Krém: 
  • 1/ 2 liter tej
  • 6 db tojássárgája
  • 25 dkg cukor
  • 1 csomag vaníliás puding
  • 3 evőkanál liszt
  • 10 dkg Oreos Milka csokoládé
  • 25 dkg margarin


A tészta elkészítése:



A 6 db tojásfehérjét a cukorral felverjük. Hozzáadjuk az étolajat, a sütőporos lisztet és zsemlemorzsát. Tepsiben vagy tepsi hátulján ( kb. 32 * 24 cm ) sütőpapírra tesszük a masszát, megszórjuk a vágott dióval és a törökmogyoróval, majd 180 fokon kb. 15 perc alatt megsütjük. A meleg tésztát megkenjük mogyorókrémmel.


A krém elkészítése : a tojássárgáját, a pudingport, a lisztet a fél literből egy kevés tejjel simára keverjük. A többi tejet a cukorral felforraljuk, a tojássárgás masszához öntjük és folyamatos keverés mellett besűrítjük. A kapott krémet elfelezzük.

A krém egyik felébe belekeverjük a megolvasztott Oreo-s Milka csokoládét. Kihűtjük. A margarint két részre osztjuk és gépi habverővel belekeverjük a sárga és a csokis krémbe.

Összeállítás : A mogyorókrémmel megkent tésztára rákenjük a sárga krémet, ezt beborítjuk tejbe mártogatott Oreo keksszel, erre jön a csokis krém. Az eredeti Kinder bueno süti tetejére a 3 - 4 dl tejszínből vert kemény habot teszünk, de én ezt most kihagytam, de nyilván nem rontaná el :) Tetejét pörkölt török mogyoróval, csokival lehet díszíteni.

Jó étvágyat :)

2016. február 7., vasárnap

A mi Gundel palacsintánk 



Anya Gundel palacsintáját nehéz felülmúlni, vagy nem is lehet. Nagyon sokáig nem tudtunk együtt főzni, mert csak a krumplipucolás és a zöldségek darabolását bízta rám. Valljuk be ez nem egy hálás feladat. De az elmúlt időszakban az otthon töltött hétvégék fénypontjai a közös főzések. És tegnap palacsintát csináltunk, és végre segíthettem, még a palacsintát is feldobhattam. :D



Hozzávalók:

Palacsinta (ha érzéssel még nem megy, akkor itt Horváth Ilona palacsinta receptje):

  • 20 dkg liszt
  • 2 tojás
  • 0,5 l tej
  • csipet só
  • 0,5 dl olaj
Diós töltelék:
  • 25 dkg darált dió
  • 12 dkg cukor
  • 2-2,5 dl tej
Csokiöntet:
  • kevés tej vagy tejszín
  • 10 dkg étcsoki
  • 2 e.k. nutella
  • 1-2 e.k. rum
A palacsinta hozzávalóit keverd össze és süsd meg :)

A diós töltelékhez forraljuk fel a tejet a cukorral, majd adjuk hozzá a darált diót (reszelhetünk bele citromhéjat), és kész is.

A csokiöntethez kevés tejen vagy tejszínen olvasszuk meg a csokit, adjuk hozzá a nutellát és a rumot.

A palacsintákat vékonyan kenjük meg a diós töltelékkel, hajtogassuk össze és "locsoljuk" meg a csokiöntettel.

És kész is :) Jó étvágyat :)

2016. február 6., szombat

Fehércsoki krémes, gránátalmás csokis cupcake


Nincs mese... A fehércsoki jó és a gránátalma is... Na de együtt...

Szilveszterkor már sütöttem valami egészen hasonlót. Akkor megbeszéltük a többiekkel, hogy ezt reprodukálni kell fehércsoki krémmel. Én most más muffin alappal is próbálkoztam. Azt hiszem, ezzel sem okoztam csalódást. És a kép... Kalafantyulás :)



Hozzávalók:

Muffin: 
  • 100 g vaj (olvasztott) 
  • 220 g cukor (nyírfa) 
  • 1 cs. vaníliás cukor 
  • 2 db tojás 
  • 150 g tejföl 
  • 5 ek tej 
  • 240 g liszt 
  • 1 cs. csokipuding 
  • 1 cs. sütőpor 
  • 100 g tej-, ét-, vagy fehércsoki (apróra vágott vagy csokicsepp) 
  • 1-2 e.k. nutella 
  • 1 e.k. holland kakaó 

Krém:

  • 4 dl 30%-os habtejszín
  • 200 g fehércsoki
  • 1 cs. habfixáló

  • 1-2 gránátalma

A muffin hozzávalóit összekeverjük és 180°C-on kb. 25 percig sütjük.


A krémhez kevés tejszínen megolvasztjuk a fehércsokit, majd hagyjuk kihűlni. Mikor kihűlt a többi tejszínt kemény habbá verjük, majd belekeverjük a habfixálót ill. a csokit is.

Habzsákkal a kihűlt muffinokra nyomjuk a krémet és megszórjuk gránátalmával.

Jó étvágyat :)

2016. február 4., csütörtök

Durván csokis bonbon


Imádom a csokit, és a klassz bonbonokat. Elég sokfélét kóstoltam már, a legkülönbözőbb helyeken és ízekkel. De legyen akármilyen különleges ízesítésű és töltelékű a csoki, valahogy mindig oda lyukadtam ki, hogy márpedig a csokis csoki a legjobb. Úgyhogy elkészítettem a saját verziómat, itthon azt mondták jobb, mint bármelyik bolti. Naná, ebben aztán van anyag! Ajándéknak tökéletes! Ja, és kiváló hétvégi program!



Hozzávalók kb. 30 darabhoz:

  • kb. 28 dkg nagyon jó minőségű étcsoki
Töltelékhez:

  • 15 dkg étcsoki
  • 1 dl tejszín
  • kb. 3 cl Cointreau (narancslikőr)
  • narancspor ízlés szerint (vagy reszelt narancshéj)
  • kb. 30 szem mogyoró
Először is gőz felett felolvasztjuk a 28 dkg csokit. Én a temperálás folyamatát kihagytam, úgy hűtöttem vissza a csokit, hogy először kb. csak a kétharmadát olvasztottam fel, majd levettem a gázról, és úgy kevertem hozzá a maradék csokit. Ez szépen megolvadt benne, de vissza is hűtötte a masszát. Határozott mozdulatokkal telitöltöm a formát csokival. Akkor kell fejre állítani a formát, és jól kicsepegtetni belőle a csokit, hogy csak egy "kéreg" maradjon a formában. Én egy jó darab sütőpapírt kiterítettem a pultra, és erre csorgattam a csokit. Ha jól kicsepegett, gyorsan a hűtőbe tesszük a formát, és lehűtjük. Közben a sütőpapírról visszavarázsoljuk a csokis edényünkbe a csokit, és hozzálátunk a töltelékhez. A tejszínt felforraljuk, lehúzzuk a gázról, és így olvasztjuk meg benne a csokit. Ízesítjük a likőrrel és a narancsporral, majd hűtőben jól lehűtjük. Ha a formában megdermedt a vékony csokiréteg, beletöltjük a tölteléket, és a közepébe belenyomunk egy hámozott mogyoró szemet. Én egy kicsit ezt is lehűtöttem, és a végén egy kiskanál segítségével óvatosan "lefedtem" az alját is csokival. Szépen simítsuk le, hogy ne legyen domború majd a csokik alja. Nekem maradt még olvasztott étcsoki, úgyhogy azokat is formába töltöttem, töltelék nélkül is finom. Jó buli nagyon! :) És a képen látható módon szép selymes és vágható lesz belül a töltelék.


2016. február 2., kedd

Nagyon csokis pöfeteg (akár gluténmentesen)


Ezt a fajta csokis pöfeteget a kolleginám csinálta névnapjára. Egyszerűen isteni, így nem voltam rest elkérni a receptet :) Egy leheletnyit változtattam, mert én még tettem bele első alkalommal fél tábla fehér csokit, második alkalommal fél tábla étcsokit ill. 1 e.k. nutellát. Ha engem kérdeztek aszalt áfonyával is meg kellene próbálni.


Hozzávalók 20-24 db-hoz: (szerintünk dupla adaggal kezdjetek, mert megeszik a szomszédok)

  • 15 dkg (rizs)liszt
  • 6 dkg kakaópor
  • fél csomag sütőpor
  • 20 dkg kristálycukor
  • 1/4 teáskanál gyömbérpor
  • 1 teáskanál vanília aroma
  • csipet só
  • 6 dkg vaj
  • 2 db tojás
+ fél tábla csokoládé (fehér, tej, ét), nutella, aszalt gyümölcs
  • kb. 3 evőkanál porcukor

A száraz hozzávalókat, a lisztet, a kakaóport, a cukrot, a sütőport, a gyömbérport, a csipet sót és a sütőport össze kell keverni. Majd bele kell morzsolni a hideg felkockázott vajat, végül pedig a két felvert tojást és a vanília aromát, (csokit, nutellát, aszalt gyümölcsöket), és az egészet össze kell gyúrni. Folpackkal le kell takarni, és fél órára hűtőbe kell tenni.

Dió nagyságú golyókat kell formázni a tésztából, amelyeket alaposan meg kell forgatni a porcukorban.

Sütőpapírral bélelt tepsibe kell pakolni a porcukros golyókat, jó távol egymástól. Egy szabvány tepsibe 12 keksz kerüljön csak, és 200 fokra előmelegített sütőben 10 perc alatt meg kell sütni. A sütőben a tészta felveszi a kekszformát, és szépen megrepedezik. Én a tepsiben szoktam kihűteni, mert amikor kiveszem a sütőből a keksz nagyon puha, de amikor kihűlt ropogós lesz a közepe a belseje pedig durván kakaós.

Jó étvágyat :)

2016. január 16., szombat

Gluténmentes csokis cupcake



Az az igazság, hogy nem terveztem, hogy gluténmenteset fogok sütni. Egyszerűen csak szerettem volna egy jó csokis cupcake-et. Viszont egy új csomag liszt után kutatva elkezdtem feltúrni a szekrényt, és a kezembe akadt egy bontatlan csomag rizsliszt. Szerintem még anyukám zsákmányolta valamikor, nem is tudtam hogy van. Viszont gondoltam akkor kipróbálom milyen, és kerestem egy jónak tűnő rizslisztes receptet. Nekem tetszik az eredmény, bár én még megbolondítottam a tésztát egy kis meggyel is.

Hozzávalók 12 db-hoz:

  • 26 dkg rizsliszt
  • 14 dkg cukor (én fele-fele arányban használtam barna és fehér cukrot)
  • 2 db tojás
  • 0,8 dl étolaj
  • 2 dl tej
  • 1 cs sütőpor
  • 1 cs vaníliás cukor
ez eddig az alap vaníliás recept, így süthető! Én még tettem hozzá:

  • kb. 2 ek kakaópor
  • kb. 4 ek magozott meggy
A hozzávalókat összekeverjük. Tetszik ez a recept, mert még kézi mixert sem kell hozzá használni, és az egész összekeverhető egy tálban, szóval mosogatni sem kell annyit. Tehát csak egy kanállal összekeverjük a hozzávalókat, tulajdonképpen még a sorrend is mindegy. Mondjuk azért tanácsos először a száraz hozzávalókat összekeverni, aztán jöhet a tojás, tej és az olaj.

Muffinformába töltjük (nekem pont teli lett a 12 db-os), és 180 fokon 15-18 percig sütjük.

A krémhez kikeverünk egy doboz (25 dkg) mascarponét 2 ek nutellával, és 1 ek kakaóporral. Habzsákba töltjük, és kidíszítjük a már kihűlt muffinok tetejét.


Jó étvágyat!

2016. január 2., szombat

Gluténmentes csokikrémes, gránátalmás csokis muffin


Igen, már megint gluténmentes. Azt hiszem jó szomszéd vagyok.
Az egész alapja egy régi pesti kolleginám. Ő készítette a kicsit hasonló sütit úgy, hogy gránátalmát szórt a tetejére, és rá kellett akkor jönnöm, hogy ez egy nagyon jó ötlet. Az amúgy tömény sütivel képes csodákat tenni. Úgyhogy igen, ez olyan mint a fokhagymás tejföl... Ha valami sós dolgot egy kicsit elrontasz, akkor feldobod egy kis fokhagymás tejföllel. Ezzel ugyanez a helyzet, csak én nem rontottam el semmit. :)




Hozzávalók:
Tésztához:
  • 10 dkg vaj
  • 12,5 dkg cukor
  • 1 cs. vaníliás cukor 
  • 2 tojás 
  • 16 dkg rizsliszt (természetesen lehet sima) 
  • 1 cs. vaníliás pudingpor 
  • 1 cs. sütőpor 
  • 1 dl tej 
  • kb. 1 marék aszalt áfonya 
  • 10-15 dkg csoki apró kockákra vágva 
  • 1 e.k. kakaó 
Krém:
  • 3-4 dl magas zsírtartalmú tejszín
  • 20 dkg csoki (én most egy tábla étcsokit és egy tábla epres milkát választottam, de legközelebb fehércsokival készíteném)
  • kb. 3 dkg vaj
  • 1 cs. habfixáló
Tejére:
  • gránátalma (ha valaki tudja, hogy a legjobb pucolni, legyen szíves ossza meg velem) :)

A tészta hozzávalóit egyszerűen csak összekeverjük és 180°C-on kb. 20-25 perc alatt készre sütjük.
A krémhez 1 dl tejszínen és a vajon megolvasztjuk a csokikat. Megvárjuk, hogy ez kihűljön, majd a maradék tejszínt kemény habbá verjük, belekeverjük a habfixálót, majd belekeverjük az olvasztott csokit is. (Ha valami gond lenne, és a hab nem elég kemény, akkor kicsit lehet csalni, és lehet főzés nélküli vaníliás pudingot keverni hozzá a biztos sikerért).
A krémet a kihűlt muffinokra "kenjük" és megszórjuk gránátalmával.

Jó étvágyat!

2015. november 24., kedd

Gasztroajándék II.
Gyömbéres csokoládé


A csokoládés ajándékverzió második felvonása. Sokkal egyszerűbb, mint az előző, mert nem kell külön tölteléket főzni hozzá. Aki szereti a gyömbért, kötelező!

Hozzávalók kb. 20 darabhoz:

  • 15 dkg étcsoki (legalább 50% kakaótartalmú)
  • 1 tk. fahéj
  • kb. 5 db cukrozott gyömbér
A gyömbért nagyon apró darabokra vágjuk.
A csokit gőz felett megolvasztjuk, fahéjjal fűszerezzük. A szokásos módon elkészítjük a bonbonokat: A szilikon formát telitöltjük a csokival, majd fejjel lefelé fordítjuk a csokis tál felé. Ekkor szépen kicsepeg belőle a beletöltött csoki, és csak azt hagyjuk benne, ami vékony rétegben a formában marad. Gyorsan hűtőbe toljuk, és szilárdra hütjük. Ezekbe a "kelyhekbe" tesszük szilárdulás után a gyömbérdarabokat, majd színültig megtöltjük a maradék csokival. Jól ütögessük az asztalhoz a formát, és a gyömbérrel összetömörüljön a csoki, és ne legyen levegős. Kb. 1 óra hűtés után simán kipattintható a formából.

Jó étvágyat!

2015. november 22., vasárnap

Gasztroajándék I. 
Csokoládé boros krémmel

Egy ideje már próbálkozok jóféle házi csokoládé elkészítésével. Sokáig féltem tőle, olyan bonyolult dolognak gondoltam. Aztán rájöttem, hogy nem is olyan vészes, és elég mókás kísérletezgetni a különböző ízekkel.
Most egy boros töltelékeset készítettem. Nem annyira érezni benne a boros ízt, inkább csak jó pikáns lett tőle a töltelék.
Karácsonyra kiváló ajándék!



Hozzávalók kb. 25 darabhoz:

Töltelékhez:

  • 1 dl édes tokaji aszú
  • fél narancs leve
  • 3 db szegfűszeg
  • 1 kk fahéj
  • 10 dkg étcsokoládé (min. 50% kakaótartalmú)
  • 4 ek darált dió
Csokoládéhoz:
  • 15 dkg étcsokoládé (min. 50% kakaótartalmú)
Elkészítjük a tölteléket: A bort a narancslével és a fűszerekkel összemelegítjük. Kicsit félrerakjuk hűlni, majd beledobáljuk a kockára tört csokit, és felolvasztjuk benne. Ha kell, kicsit még visszarakjuk a gázra, de nekem enélkül is felolvadt benne. Hagyjuk kihűlni, és a diót is hozzákeverjük. Ne ijedjünk meg, ekkor még elég folyékony az állaga, de ha betesszük a hűtőbe, akkor kb. 1 óra múlva klassz "töltelék" állaga lesz.
Közben vízgőz felett felolvasztjuk a 15 dkg csokit. A bonbon formákat színültig töltjük vele, majd egy laza mozdulattal a bonbon formát fejre állítjuk, és visszacsepegtetjük a csokit abba a tálba, amibe felmelegítettük. Jól kirázogatjuk belőle a csokit, és így csak a forma szélén fog megmaradni a csoki, ami megadja a bonbon kelyhét.
Gyorsan berakjuk a hűtőbe, és legalább fél óra alatt megdermesztjük.
Ha teljesen megszilárdult, akkor óvatosan, egy kiskanál segítségével megtöltjük a bonbonokat, és a maradék, újra felolvasztott csokival bevonjuk a tetejét. Újra hűtő, és amikor szépen megszilárdult, már ki is pattintható a formából. Érdemes szilikon formát használni, abból egyszerűen ki lehet fordítani.
Plusz érdekesség, hogy a múltkor tudtam szerezni narancsport, én azt is tettem a csokihoz.

Jó kísérletezgetést!

2015. október 16., péntek

Anya hamis somlóija




Nekem mindig csalódás, ha étteremben, vagy másnál eszek somlóit, mert az én fejemben ez egy kicsit más... Nem szeretem a nagyon kakaós öntetet, illetve az agyon rumozott "eredeti" somlóit.

Így már úgy készítem én is, ahogy Anyukám szokta :)




Hozzávalók:
Sima piskóta:
  • 3 tojás
  • 3 e. k. liszt
  • 3 e. k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor
Diós piskóta:
  • 3 tojás
  • 2 e.k. darált dió
  • 1 e.k. liszt
  • 3 e.k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor

Kakaós piskóta:
  • 3 tojás
  • 1 e.k. kakaó
  • 2 e.k. liszt
  • 3 e.k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor
Vaníliás puding:
  • 1 l tej
  • 2 cs. vaníliás puding
  • 50-100 g cukor (ízlés szerint, vagy édesítő)
  • 1 k.k. vanília aroma
Csokis puding:
  • 0,5 l tej
  • 1 cs. csokis puding
  • 50 g cukor (ízlés szerint, vagy édesítő)
  • kevés rum (ez is ízlés szerint)
Továbbá:
  • 10 dkg dió
  • 10 dkg tejcsokoládé
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 1 e.k. nutella
  • kevés tej
  • törökmogyoró
  • mazsola
  • habtejszín
Először megsütöm a piskótákat. Én őzgerinc formában szoktam, mert így egyszerre süthető mindhárom a sütőben. A piskótákhoz keményre verem a fehérjéket, ehhez lassan hozzákeverem a tojások sárgáját, a cukrot, végül csak óvatosan belekeverem a sütőporos (kakaós, diós) lisztet. 180°C-on megsütöm őket (tűpróba :))

A pudingokhoz felteszem majdnem az összes tejet melegedni, hozzáadom a cukrot. Közben kevés tejjel összekeverem a vaníliás, ill. a csokis pudingot. Ha a tej már szinte forr, akkor belekeverem a pudingporos tejet, és készre főzzük. Ízesítjük a vaníliásat vanília aromával, a csokisat rummal. Hűlni hagyjuk őket.

Közben a piskótáink biztosan elkészültek már. Ezeket felkockázzuk, majd hogy meg ne unjuk a kockázást a 10 dkg diót is apróra vágjuk, illetve a tejcsokoládét is.

Jöhet az összeállítás.
Egy tál aljára szórjuk az összekevert piskóta harmadát, erre jöhet a vaníliás puding fele, ízlés szerint mazsola, a dió és felkockázott csoki harmada.  Erre jöhet megint az összekevert piskóta harmada, a csokis puding, ízlés szerint mazsola, a dió és felkockázott csoki harmada. Majd az utolsó harmad piskóta, ezt követi a maradék vaníliás puding, dió, csoki és mazsola. Természetesen közben, ha török mogyorónk is volt, akkor azt a dióval együtt darabolva adjuk hozzá.

Ha ez kész elkészítjük a csokiöntetet, melyhez kevés tejben felolvasztjuk az egy tábla étcsokit és hozzákeverjük nutellát. Ezt a csokiöntetet a somlóink tetejére öntjük.

Tálaláskor tejszínhabot teszünk rá.

Szerintem érdemes a fogyasztás előtti napon elkészíteni a somlóit, hogy az ízek összeérjenek :)

Jót étvágyat :)

2015. augusztus 12., szerda

Csokis, oreo kekszes sajttorta


Ezt a receptet már régen megígértem egy lánynak, így végre újra elkészítettem. A recept nem tőlem származik, sajnos ekkorát nem tudok alkotni, de kicsit változtattam rajta a saját ízlésemnek megfelelően :) Amikor először készítettem, akkor drága blogíró társamnak a születésnapjára készült, azt gondolom, hogy ízlett akkor minden nálam járó vendégnek :)


Hozzávalók:18 cm-s tortaformához:
  • 21-23 dkg zabkeksz 
  • 10 dkg olvadt vaj
  • 50 dkg krémsajt
  • 10 dkg porrá őrölt xilit, bár ekkora bűnnél, már annyira mindegy, hogy cukor vagy xilit
  • 1,5 dkg étkezési keményítő
  • 1 doboz (17,5 dkg) tejföl
  • 2 tojás
  • 1-2 k.k. vanília aroma
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1,5 doboz Oreo keksz
  • 100 g tejcsokoládé (én fele-fele arányban fehér és tejcsokit használtam)
  • kevés tej
Az olvadt vajat összegyúrjuk a ledarált, vagy apróra tört zabkeksszel. Egy 18 cm-es tortaformát kibélelünk sütőpapírral és belenyomkodjuk a kekszes masszát majd 10 percre betesszük sülni a 170 °C-os sütőbe. Közben összekeverjük a cukrot, a krémsajtot, az étkezési keményítőt, a tejfölt, majd hozzáadjuk a két tojást is. Ezután belereszeljük a citromot, ízesítjük vanília aromával, beletörünk 1 doboz oreo kekszet és fél tábla csokoládét. 
Ha a 10 perc letelt, a kekszes alapot kivesszük a sütőből és ráöntjük a sajtos krémet, majd 150-160°C-on addig sütjük amíg már a közepe sem folyik nekem ez egy kicsit több, mint egy óra volt. Én a sütőbe vízálló edénybe tettem vizet a sütés idejére, mert állítólag emiatt nem reped meg a sajttorta teteje.
Ha kész kevés tejben megolvasztjuk a másik fele csokoládét és a tortára öntjük, valamint a maradék kekszet is összetörjük és díszítjük vele a tortát.

Néhány órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek :)

Jó étvágyat! :)

2015. július 28., kedd

Kajszibarackos, csokis muffin


Vasárnap meglátogattam egy nagyon jó barátnőmet, és mivel neki most kétszer annyit kell ennie, mint amúgy (:D), úgy döntöttem, hogy bár nincs sok időm, de gyorsan sütök neki egy muffint. (Bár tudom, hogy azt a bizonyos somlóit kellett volna. De ami késik, nem múlik) :)

És ahogy a képen látjátok, az biztosan nem mondható el, hogy ez még a kutyának sem kellett.



Hozzávalók:
  • 25 dkg liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • 12 dkg cukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 2 db tojás
  • 90 ml olaj
  • 1-2 dl tej
  • 1 e.k. tejföl
  • 8 db édes keksz (zabkekszet használtam)
  • 2 db nagyobb kajszibarack
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 12 k.k. Nutella
A kockára vágott barackot összekeverjük az kicsire tördelt keksszel, illetve a felkockázott csokival, majd félretesszük.
A többi hozzávalót a Nutella kivételével összekeverjük, majd hozzáadjuk a barackos keveréket és a muffinformákba kanalazzuk.
Mindegyik tetejére 1 k.k. Nutellát teszünk és villával belekeverjük egy kicsit a tésztába, hogy márványos legyen.
180°C-on kb. 25-30 percet sütjük.

Jó étvágyat!

2015. április 21., kedd

DiVaLeCso :)



A főnököm felmondott, és búcsúztatóján elmentünk egyet enni a Szárcsa csárdába Székesfehérváron. Ott többen egy vaníliakrémes desszertet ettek. Nekem nagyon ízlett, és már ott tudtam, hogy meg kell próbálnom valami hasonlót csinálni.

Tegnap vittem is az utánzatból a kolléganőimnek. Sikere volt, ott született a fantázianeve is. De se nem paprikás, se nem hagymás finomság :)

Hozzávalók:
Krém:
8 dl tej
1 cs. házi krémes alappor     
500 g mascarpone

1 k.k. vanília aroma

És a többi:
1 tábla tejcsoki
12-14 e.k. sárgabarack lekvár
150-200 g apróra vágott dió (megpirítottam)
piskóta tallér
dl tej + 1-2 t.k. kakaó

A krémhez az alappor leírása szerint habverővel krémet keverünk. Ehhez hozzáadjuk a mascarponet és a vanília aromát.
Ezután megmelegítettem a tejet, belekevertem a kakaót. Épphogy belemártottam a piskótatallért és kiraktam egy doboz alját (20 cm * 20 cm-es dobozban 3 sor piskóta kellett, így a krémet, diót, lekvárt és a csokit is 3 felé kellett választani).
Piskótára kentem a krémet, rákentem óvatosan a lekvárt, megszórtam pirított dióval, reszeltem rá csokit, ezt megint piskóta követte, majd krém, lekvár, dió, csoki majd ezt megismételtem mégegyszer. Tetejét én most tejcsokis bonbonnal díszítettem. :)
Ezután hűtőbe került, hogy a piskóta megpuhuljon. Másnap pedig szőrén-szálán eltűnt :)


Pohárkrémként is elkészítheted :)