A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sajt. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sajt. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. november 19., szombat

Diós, ricottás gombócok gorgonzola mártással


Az a helyzet, hogy kb. két hete tervezem, hogy elkészítem ezeket a gombócokat, de valahogy mindig közbejött valami. Most végre nekiálltam, és milyen jól tettem! Eredetileg azért tetszett meg a recept, mert nagyon szeretem a gorgonzolát, és ez egy érdekesen kivitelezhető verziónak tűnt. Plusz amiben ricotta és dió van, abban nagy hiba nem lehet! A recept Fördős Zétől származik.


Hozzávalók:
A gombóchoz:
  • 20 dkg liszt
  • 50 dkg krumpli
  • 1 tojás
  • 2 tk só
  • bors
Töltelékhez:
  • 20 dkg vaj
  • 110 g darált dió
  • 20 dkg ricotta
  • 20 g parmezán
  • só, bors, szerecsendió
Mártáshoz:
  • 2 dl tejszín
  • 20 dkg ricotta
A krumplit héjában puhára főzzük, megpucoljuk, majd krumplinyomóval áttörjük, és hagyjuk kihűlni. Hozzáadjuk a lisztet, tojást, sót és borsot, és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk.
A töltelékhez a vajon megpirítjuk a diót. Ha elkészült, kicsivel több, mint a felét jól összekeverjük a ricottával, a reszelt parmezánnal és a fűszerekkel.
A tésztából gombócnyi darabot kanyarítunk, és a tenyerünkben lapos koronggá formázzuk. Ebbe jöhet egy kiskanálnyi töltelék, és ezt ügyesen formázzuk gombóccá.
A gombócokat lobogó, sós vízben 12 perc alatt megfőzzük. Ha megfőtték, még melegen meghempergetjük a maradék dióban.
Közben elkészítjük a mártást: a tejszínt összeforraljuk a gorgonzolával és a sóval, majd amikor a sajt elolvadt, késznek is nyilváníthatjuk.


2016. október 10., hétfő

Tonhal saláta feta sajttal


Ma egy kicsit könnyebb étellel készültem, ami esetleg lehet ebéd vagy vacsi. Hétvégéről maradt egy kis feta sajtunk, amit, mint tudjuk felbontás után viszonylag gyorsan fel kell használni. A tonhalat pedig egyszerűen imádjuk, így adott volt, hogy milyen saláta fog készülni.


Hozzávalók:


  • 25 dkg feta sajt
  • 1 kicsi fej lilahagyma
  • 3-4 db paradicsom
  • fél kígyóuborka
  • 2 kis doboz tonhal
  • bors, oregáno, bazsalikom ízlés szerint
  • 1 bagett
Ezután nincs más hátra, mindent apróra felvágunk, összekeverjük és fűszerezzük. A bagettet csíkokra vágjuk és megpirítjuk. 

Jó étvágyat Nektek!

2016. június 17., péntek

Sajtos, gombás, bacon-ös szendvics




A következő szendvicset mi imádjuk, így javasoljuk Nektek is, ha finomat szeretnétek vacsorázni. 

Kicsit unalmassá vált az állandó felvágott, paradicsom, uborka, sajt kombináció esténként, így gondoltam kicsit beújítok, és már több alkalommal készült nálunk ez a gombás szendvics.


Hozzávalók:
  • 4-6 db kisebb bagett/buci
  • 125 g kockázott bacon (természetesen Ti is kockázhatjátok :) )
  • 1 fej vöröshagyma
  • fél kg gomba
  • 2-3 e.k. tejföl
  • kb. 15 dkg trappista sajt
  • só, bors


Először melegítsük elő a sütőt 200°C-ra.

A vöröshagymát apróra vágjuk és kevés olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a bacont és a felszeletelt gombát. Ha a gomba leve már elfőtt, akkor hozzáadjuk a tejfölt és a sajt felét. Addig fűzzük tovább, amíg a sajt el nem olvad.
Ezután a bucikat elfelezzük, egyik felükre tegyünk a gombás töltelékből, erre tegyünk reszelt sajtot, majd helyezzük rájuk a bucik másik felét, és süssük addig, amíg a sajt megolvad.
Jó étvágyat! :)



2016. március 17., csütörtök

Quiche


A franciák pizzájaként is emlegetett quiche-sel (egyébként kis-nek kell ejteni) már régóta szemezünk itthon. Elég sokféle töltelékkel elkészíthető, ami minden fajtájában közös, az a tejszínes tojásos öntet, ami összefogja a tölteléket, és pite-szerűvé sül. Mi egy klasszikusabb verziót készítettünk, és tényleg nagyon finom. Érdemes kipróbálni, legyen otthon bármilyen alapanyag, vagy esetleg maradék, nagyon jól fel lehet használni hozzá.


Hozzávalók:
A tésztához:
  • 1 bögre liszt (kb. 2,5 dl-es bögre)
  • 0,5 tk só
  • 10 dkg vaj
  • 4ek hideg víz
A töltelékhez:
  • 30 dkg kisebb kockára vágott trappista
  • 2 dl habtejszín
  • 15 dkg tejföl
  • 2 vaskosabb szál újhagyma
  • 2 ek liszt
  • 10 dkg apróra vágott, és kisütött bacon
  • 4 db tojás
  • só, bors
A tésztához a lisztet összekeverjük a sóval, elmorzsoljuk benne a vajat, végül a vízzel együtt jól összegyúrjuk. Ha összeállt, kb. 3 mm vastagra kinyújtjuk.
A tésztát piteformába, esetleg tortaformába tesszük. Aki nagyon lusta a tésztagyúráshoz, használhat készen kapható vajas tésztát is.
Egy nagyobb tálban a tojásokat összekeverjük a liszttel, majd jöhet hozzá a tejszín és a tejföl is. Jól kikeverjük, és beletesszük a sajtot, a felkarikázott hagymát, és a kisütött, és jól lecsepegtetett bacont. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd beleöntjük a tésztával kibélelt piteformába. 180 fokon kb. 45-50 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. 15 percet hagyjuk hűlni, mielőtt felvágjuk!
Egyébként finom melegen és hidegen egyaránt.

2016. február 8., hétfő

Sajttal, szárított paradicsommal és mogyoróval töltött csirkemell


Imádom a szárított paradicsomot és sajnos amint a kezembe kerül meg is kell ennem. Így volt ez most is.



Hozzávalók:
  • csirkemell
  • sajt
  • szárított paradicsom
  • sós mogyoró
  • olívaolaj
  • tetszés szerint fűszerek
A csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, egyik felébe sajtot teszünk, rászúrunk apróra vágott szárított paradicsomot és kevés mogyorót. Ráhajtjuk a csirkemell másik felét. (Fogpiszkálóvak össze lehet tűzni). 180°C-os sütőben 40 percig alufóliával sütjük, majd anélkül 200°C-on légkeverés mellett kicsit tovább sütjük.

Most sütőben sült karfiolrózsákkal, párolt cukkinivel és tejszínes gombával tálaltam.

Jó étvágyat!

2016. február 1., hétfő

Hagymás, sajtos, gombás, csirkemellsonkás csirkemell őzgerincben


Igen, van hasonló recept az interneten, és nem is lopni szeretném az ötletet (ami egyébként kiváló), csak ma elkészítettem és így szeretném Veletek is megosztani. Nem nehéz, így kezdők is nekiállhatnak, és könnyen látványos és finom vacsorát készíthetnek :)

Hozzávalók:

  • 3 szál újhagyma
  • 300 g gomba
  • fél kg csirkemell
  • 2 tojás
  • 15 dkg trappista sajt
  • 2-3 e.k. tejföl
  • 1 e.k. liszt
  • másfél csomag csirkemell sonka
  • só, bors, oregánó, bazsalikom
Tejejére még raktam sajtot és tejfölt a sütés végén :) Illetve szárított paradicsomot is vágtam bele.


Az újhagymát kicsit megpirítottam, hozzáadtam a gombát, amit addig sütöttem amíg a leve el nem "párolgott" :), majd félre raktam hűlni. Összekevertem a tojásokat a tejföllel, a liszttel, a sajttal, a fűszerekkel, majd hozzáadtam a kockákra vágott csirkemellet, végül a kihűlt hagymás gombát. 
Egy őzgerinc formát kikentem vajjal és nagyon kevés zsemlemorzsát szórtam bele, majd a teljes formát kibéleltem csirkemell sonkával. Ebbe beleöntöttem a már elkészített "keveréket" majd befedtem még csirkemellsonkával. Alufóliával letakartam, majd 180°C-on 35-40 percig sütöttem, ezután levettem a fóliát, és még pár percig így sütöttem, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire borítottam, megkentem tejföllel, megszórtam sajttal, és 200 °C-on légkeverés mellett rápirítottam a sajtot. Most cukkinivel és brokkolival találtam, de rizzsel vagy krumplipürével is ajánlanám :)

Jó étvágyat :)

2015. december 31., csütörtök

Gluténmentes és tojásmentes sajtos "keksz"


Szilveszterre készülünk a gluténérzékeny szomszéd lánnyal. Lassan ráállok erre a gluténmentes étrendre, ha túl sokat vagyok velük :) Kapom is hozzá a recepteket, így egyszerű az átállás is :P
És az a nagyon jó hír, hogy ezen a kekszen nem is érzed, hogy rizslisztből készült. Tényleg nagyon finom sós rágcsa, és házibulikhoz egyszerűen tökéletes :)





Hozzávalók:
  • 450 g túró
  • 250 g vaj
  • 2 db tömlős sajt
  • 450-460 g riszliszt (természetesen sima liszt is lehet)
  • 1 t.k. útifűmaghéj


És még:
  • liszt a gyúráshoz, nyújtáshoz
  • szezámmag, sajt a tetejére
  • én most füstlit reszeltem bele pluszban és ízesítettem borssal, oregánóval, bazsalikommal, de szerintem a bacon sem árthat neki ;)

Az hozzávalókat összegyúrjuk, a tésztát kinyújtjuk, majd bármilyen formával kiszúrjuk, vagy egyszerűen csak kézzel korong formákat készítünk és teszünk a sütőpapírral bélelt tepsibe, majd megszórjuk sajttal/szezámmaggal és 200-220°C-os sütőben készre sütjük.

Jó étvágyat!


2015. szeptember 28., hétfő

Sajtos pálcika


Anya sajtos pálcikájánál nincs jobb, és ez minden baráti, családi összejövetelen, kiránduláson kiderül. Ez mindig elfogy.

Tehát ha rám hallgattok, akkor rögtön dupla adaggal kezdtek, mert egy adag tényleg pár perc alatt elfogy, és ennyi időt nem is érdemes pár percért "elpazarolni". Hétvégén három adag készült a Bátyámnak, és elfogyott :)


Hozzávalók (1 adag (tényleg duplázzatok minimum :)):
  • 35 dkg liszt
  • 25 dkg ráma
  • 1 t.k. só
  • 1 e.k. ecet
  • 6 e.k. víz
  • reszelt sajt (kb.: 15 dkg)
  • 1 tojás

A tésztát előző este begyúrjuk, hogy pihenjen legalább egy éjszakát a hűtőben. Ehhez összegyúrjuk a sót, lisztet vajat, majd hozzáadjuk az ecetes vizet. És már mehet is a hűtőbe.

Másnap kb. fél cm vékonyra nyújtjuk, megkenjük a felvert tojással, megszórjuk sajttal, és vékonyra "szaggatjuk". 

220°C-os sütőben megsütjük. Figyeljünk nagyon, könnyen túl lehet sütni, de könnyen nyers is maradhat :)

Jó étvágyat!

2015. szeptember 15., kedd

Klasszikus sajtos roló


Ha betérek egy cukrászdába vagy kávézóba, a pultban található csemegéknél majdnem biztos, hogy előfordul a sajtos roló. És mennyire jól néz ki! Mindig nyálcsorgatva várom, hogy a kezem közé kaphassam a kistányért, amin felszolgálják, de ez egészen addig a pillanatig tart, amíg meg nem kóstolom. Akkor jön a csalódás: extrán tömény, enyhén fűrészporízű vajas krém, és sajtot maximum nyomokban tartalmaz. Mindig megfogadom, hogy soha többé nem dőlök be a külsőnek (ha-ha) de mondanom sem kell, nem egy darab sajtos rolón vagyok már túl.
Úgyhogy itthon éppen alkalom is volt rá, nekiálltam a saját rolómnak. Volt egy alapreceptem, de egy valami biztos volt: folyamatosan kóstolgatni fogom a krémet, amíg egy ízes, fűszeres, könnyű krémet nem kapok. Szerintem sikerült!





Hozzávalók:


  • 1 csomag leveles tészta
  • 1 tojássárgája
  • Krémhez:
  • 3 dl tej
  • 3 ek liszt
  • 15 dkg reszelt sajt
  • 5 dkg krémsajt (ez egy hengeres tubus fele)
  • 3 tojássárgája
  • só, bors, szerecsendió
  • 12 dkg vaj
  • 10 dkg reszelt sajt

Először is, ehhez a sütihez kellenek rolóformák. Sok helyen olvastam, mivel lehet pótolni (wc papír guriga, alufólia guriga, stb.). Én amikor megláttam, hogy lehet ilyet kapni, azonnal megvettem, úgyhogy az alter eszközökről nem tudok beszámolni.

Szóval a leveles tésztát kinyújtjuk vékonyra, és kb. 1,5 cm-es csíkokra vágjuk. A rolók felületét beolajozzuk, és szépen elkezdünk rátekerni egy tésztacsíkot, hogy azért fedje egymást a tészta széle. Megkenjük egy tojássárgájával, és a feltekert rolókat 200 fokon 10-15 percig sütjük.

Közben készíthetjük a krémet: a tejet, lisztet, tojást, krémsajtot és a 15 dkg reszelt sajtot egy lábasba tesszük, és nem túl erős lángon sűrű kevergetés mellett addig főzzük, amíg egyneművé nem válik. Ekkor kóstolgassuk, mehet bele a só, bors, szerecsendió. Én elég sok sót tettem bele, nagyon elnyeli az ízét.

Ha elkészül a sajtszósz, megvárjuk amíg TELJESEN kihűl, ekkor a puha vajat és a 10 dkg reszelt sajtot mixerrel összehabosítjuk. Ezt hozzákeverjük a kihűlt sajtkrémhez, még jöhet egy utolsó kóstolás, utófűszerezés ha kell, és kész is a krém.

A tésztarolókat óvatosan lehúzzuk a formáról, a krémet egy habzsákba vagy zacskóba töltjük, és minden ügyességünket bevetve megtöltjük a rolókat. Én úgy csináltam, hogy a roló belső felétől kifelé nyomtam bele krémet, majd megfordítottam, és a másik irányba is nyomtam krémet. A végeit még reszelt sajtba nyomkodjuk, és kész is a remekmű.

Jó étvágyat!

2015. május 18., hétfő

Sajtkrémes tekercs


Szeretek leveles tésztával dolgozni, mert a bolti is elég jó minőségű, és nagyon gyorsan lehet belőle akár sósat, akár édeset készíteni.
Tudom, az lenne az igazi, ha a leveles tésztát is én csinálnám, de azt kissé macerásnak tartom, talán majd egyszer nekirugaszkodok...
Addig is marad a bolti, amiből is kb. 10 perc alatt elő lehet készíteni mindenféle finomságot. Az utóbbi napokban sok édeset ettem, úgyhogy egy sós, sajtkrémes finomságot készítettem.

Hozzávalók:
  • 1 cs leveles tészta
  • 2 tubus tejszínes sajtkrém
  • 1 db piros paprika
  • kb. 3-4 szelet sonka
  • só, bors
  • petrezselyem
  • 1 tojás

A leveles tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk.
A paprikát és a sonkát apró kockákra vágjuk, és összekeverjük a sajtkrémmel, a sóval, borssal, és az apróra vágott petrezselyemmel. Ízlésünknek megfelelő krémet keverünk ki belőle, és megkenjük a kinyújtott leveles tésztát.
Feltekerjük, és éles késsel felkarikázzuk.


A tetejüket megkenjük egy felvert tojással, és már mehet is a sütőbe 180 fokra, kb. 15 percre.
Én megmondtam, tényleg nagyon gyors!