A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. március 20., vasárnap

Sonkaleves (kaszásleves)

 Az első számú szabály: SOHA NE DOBJÁTOK KI A SONKA FŐZŐLEVÉT! A legjobb dolog ami a visszamaradt sonkalével történhet, az a kaszásleves. Aki szereti a savanykás ízt, mindenképpen próbálja ki! Nagyon kevés hozzávalóból tényleg remek levest lehet rittyenteni. Plusz a sima sonkalé nagyon jól fagyasztható.

Hozzávalók:
  • 1,5 l sonkalé
  • 2 db babérlevél
  • 1 gerezd fokhagyma
  • szerecsendió
  • 3-4 szem egész bors
  • 2 dl tejföl
  • 2 ek keményítő
  • 1 tojássárgája
 A sonkafőzésből visszamaradt sonkalevet a babérlevéllel, egészben hagyott fokhagymával, frissen reszelt szerecsendióval és a borssal újraforraljuk. (Én közben ebben főztem meg a tojásokat is.) A tejfölt közben kikeverjük a keményítővel, majd óvatosan a leveshez öntjük. Kivesszük belőle a babérleveleket és a fokhagymát, majd botmixerrel simára turmixoljuk. Megvárjuk, hogy kicsit kihűljön, (egész konkrétan 60 C˙ fok alá hűljön, mert akkor nem csapja ki a tojást) majd hozzákeverünk egy tojássárgáját is. 
A levesben megfőtt, apró kockára vágott tojással, és pirított zsemlekocával tálaljuk. Tényleg isteni!

Jó étvágyat!

2016. március 17., csütörtök

Quiche


A franciák pizzájaként is emlegetett quiche-sel (egyébként kis-nek kell ejteni) már régóta szemezünk itthon. Elég sokféle töltelékkel elkészíthető, ami minden fajtájában közös, az a tejszínes tojásos öntet, ami összefogja a tölteléket, és pite-szerűvé sül. Mi egy klasszikusabb verziót készítettünk, és tényleg nagyon finom. Érdemes kipróbálni, legyen otthon bármilyen alapanyag, vagy esetleg maradék, nagyon jól fel lehet használni hozzá.


Hozzávalók:
A tésztához:
  • 1 bögre liszt (kb. 2,5 dl-es bögre)
  • 0,5 tk só
  • 10 dkg vaj
  • 4ek hideg víz
A töltelékhez:
  • 30 dkg kisebb kockára vágott trappista
  • 2 dl habtejszín
  • 15 dkg tejföl
  • 2 vaskosabb szál újhagyma
  • 2 ek liszt
  • 10 dkg apróra vágott, és kisütött bacon
  • 4 db tojás
  • só, bors
A tésztához a lisztet összekeverjük a sóval, elmorzsoljuk benne a vajat, végül a vízzel együtt jól összegyúrjuk. Ha összeállt, kb. 3 mm vastagra kinyújtjuk.
A tésztát piteformába, esetleg tortaformába tesszük. Aki nagyon lusta a tésztagyúráshoz, használhat készen kapható vajas tésztát is.
Egy nagyobb tálban a tojásokat összekeverjük a liszttel, majd jöhet hozzá a tejszín és a tejföl is. Jól kikeverjük, és beletesszük a sajtot, a felkarikázott hagymát, és a kisütött, és jól lecsepegtetett bacont. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd beleöntjük a tésztával kibélelt piteformába. 180 fokon kb. 45-50 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. 15 percet hagyjuk hűlni, mielőtt felvágjuk!
Egyébként finom melegen és hidegen egyaránt.

2016. február 17., szerda

Tejfölös Burgonyaleves


Imádom a tejfölös leveseket. Általában mindenhez teszek még pluszba is, talán egyedül a húsleveshez nem. :)
Ez egy finom, sűrű, fűszeres, laktató leves. Mindenki vonatkoztasson el a menzán kapott ízetlen, színtelen krumplilevestől, mert ez nem az! :)


Hozzávalók:
  • 2 ek olaj
  • 1 fej vöröshagyma
  • 60 dkg burgonya
  • 1 db sárgarépa
  • 2 kk fűszerpaprika
  • 1,2 l húsleves alaplé (kockából is jó)
  • 2 db babérlevél
  • só, bors, szárított tárkony
  • 1 kk erős pista
  • 1 szál füstöltkolbász (mi most lecsókolbiból csináltuk)
  • 1 dl tejföl
  • 1 ek keményítő
Az apróra vágott hagymát az olajon megpirítjuk. Megszórjuk a pirospaprikával, és felöntjük az alaplével. Beletesszük a kockára vágott krumplit, a karikára vágott répát, és a fűszereket. Fedő alatt addig fűzzük, majd kb. 10 perc múlva beletesszük a karikára vágott kolbit is. Addig folytatjuk a főzést, amíg a krumpli megfő. 
A tejfölt kikeverjük a keményítővel, csorgatunk hozzá a meleg levesből, majd az egészet visszaöntjük a levesbe. Besűrítjük, egyet forralunk rajta, és kész is.