A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mascarpone. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mascarpone. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. november 10., csütörtök

Fügés muffin



Valamilyen csoda folytán még mindig terem a fügefánk. Ennek nagyon örülünk, mert november közepén még születhetnek ilyen finomságok, mint ez az egészen egyszerű, de mégis mutatós fügés muffin. Plusz teljesen glutén- és cukormentesen is elkészíthető. Mi így próbáltuk ki, szóval teljesen kivitelezhető!

Hozzávalók (12 db):

  • 15 dkg vaj
  • 2 tojás
  • egy vaníliarúd kikapart magja
  • 15 dkg liszt (mi zabpehelylisztből csináltuk, és szerintem bármilyen más maglisztből is ki lehet próbálni)
  • 10 dkg barnacukor (vagy por alapú eritrit)
  • fél cs sütőpor
  • 7 db füge
  • 1 narancs reszelt héja
A tetejére:
  • 10 dkg mascarpone vagy natúr krémsajt
  • 1 cs vaníliáscukor
  • füge
A szobahőmérsékletű, puha vajat kézi habverővel kikeverjük a tojással és a vaníliamagokkal, Egy másik tálban összevegyítjük a lisztet a cukorral és a sütőporral, és a narancs héját is belereszeljük. A fügéket apró darabokra vágjuk, és végül összekeverjük a tojásos vajas keveréket, a lisztes keveréket és a fügét. Elosztjuk a muffin formákba, és 180 fokon 30 percig sütjük. Amikor elkészült, lehet kicsit puhának tűnik, de ahogy hűl, így lesz tökéletes, A mascarponét kikeverjük a cukorral, és egy kiskanálnyit a muffin tetejére teszünk, amire egy negyed fügét ültetünk, és ízlés szerint lelocsoljuk egy kis mézzel.

Jó étvágyat!

2016. augusztus 20., szombat

Áfonyás torta


Elég rég volt már időm, hogy receptet töltsek fel, de most végre felteszem az egyik kedvencemet. Ez egy spontán készült torta, semmilyen alkalomhoz nem kapcsolható. Ja de, volt a hűtőben két doboz áfonya, igazából onnan indult minden. Igazából volt a fejünkben egy kép, hogyan kellene kinéznie a tortának, ez nagyjából szerencsére sikerült is. Sőt! Elég pofás lett szerintünk :) Igazi nyári torta, és nem is nagyon macerás. Ez egy 8 tojásos piskóta, de nekem elég kicsi tortaformám van, így én abból sütöttem két 4 tojásos piskótát, és egymásra raktam, így lett egy kisebb, de szép magas tortám.



Hozzávalók:

Piskótához:
  • 8 db közepes méretű tojás
  • 8 púpos ek liszt
  • 8 ek cukor
  • 4 ek cukrozatlan kakaópor
Krémhez:
  • 25 dkg áfonya
  • 1 citrom
  • 12 dkg porcukor
  • 2 ek víz
  • 20 dkg vaj
  • 10 dkg mascarpone
Tetejére:
  • áfonyalekvár
Először elkészítjük a krémet, hogy legyen ideje lehűlni. Kb. 20 dkg áfonyát (a maradék a tetejére kerül díszítésnek) felfőzünk 2 ek citromlével, 2 dkg porcukorral, és kb. 2 ek vízzel. Ha felforrt félretesszük.
A vajat habosra keverjük a maradék, 10 dkg porcukorral, hozzákeverjük a mascarponét is, majd kb. fél citrom levét. Jól kikeverjük, és végül belekeverjük az áfonyás felfőzött szószt is. Hűtőben jól lehűtjük.
Elkészítjük a piskótát: a tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük. Ekkor jöhet bele a cukor, és folytatjuk a habverővel a munkát. Ha már elolvadt benne a cukor, óvatosan belekeverjük a tojások sárgáját is, végül kanalanként beleszitáljuk a lisztet, és végül a kakaóport. Kivajazott kilisztezett formában 175 fokon kb. 25 percig sütjük, de tűpróbával ellenőrizzük.
Végül összeállítjuk a tortát: a piskótaszeletek közé belekenjük a krémet, az oldalát is bekenjük, a maradék krémet habzsákba töltjük.
A torta tetejét jól megkenjük áfonyalekvárral, és a szélére a habzsákból kinyomjuk a krémet. Még díszítjük a maradék egész áfonyákkal, majd lehűtve fogyasztjuk.

Jó étvágyat!



2015. augusztus 12., szerda

Csokis, oreo kekszes sajttorta


Ezt a receptet már régen megígértem egy lánynak, így végre újra elkészítettem. A recept nem tőlem származik, sajnos ekkorát nem tudok alkotni, de kicsit változtattam rajta a saját ízlésemnek megfelelően :) Amikor először készítettem, akkor drága blogíró társamnak a születésnapjára készült, azt gondolom, hogy ízlett akkor minden nálam járó vendégnek :)


Hozzávalók:18 cm-s tortaformához:
  • 21-23 dkg zabkeksz 
  • 10 dkg olvadt vaj
  • 50 dkg krémsajt
  • 10 dkg porrá őrölt xilit, bár ekkora bűnnél, már annyira mindegy, hogy cukor vagy xilit
  • 1,5 dkg étkezési keményítő
  • 1 doboz (17,5 dkg) tejföl
  • 2 tojás
  • 1-2 k.k. vanília aroma
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1,5 doboz Oreo keksz
  • 100 g tejcsokoládé (én fele-fele arányban fehér és tejcsokit használtam)
  • kevés tej
Az olvadt vajat összegyúrjuk a ledarált, vagy apróra tört zabkeksszel. Egy 18 cm-es tortaformát kibélelünk sütőpapírral és belenyomkodjuk a kekszes masszát majd 10 percre betesszük sülni a 170 °C-os sütőbe. Közben összekeverjük a cukrot, a krémsajtot, az étkezési keményítőt, a tejfölt, majd hozzáadjuk a két tojást is. Ezután belereszeljük a citromot, ízesítjük vanília aromával, beletörünk 1 doboz oreo kekszet és fél tábla csokoládét. 
Ha a 10 perc letelt, a kekszes alapot kivesszük a sütőből és ráöntjük a sajtos krémet, majd 150-160°C-on addig sütjük amíg már a közepe sem folyik nekem ez egy kicsit több, mint egy óra volt. Én a sütőbe vízálló edénybe tettem vizet a sütés idejére, mert állítólag emiatt nem reped meg a sajttorta teteje.
Ha kész kevés tejben megolvasztjuk a másik fele csokoládét és a tortára öntjük, valamint a maradék kekszet is összetörjük és díszítjük vele a tortát.

Néhány órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek :)

Jó étvágyat! :)

2015. április 21., kedd

DiVaLeCso :)



A főnököm felmondott, és búcsúztatóján elmentünk egyet enni a Szárcsa csárdába Székesfehérváron. Ott többen egy vaníliakrémes desszertet ettek. Nekem nagyon ízlett, és már ott tudtam, hogy meg kell próbálnom valami hasonlót csinálni.

Tegnap vittem is az utánzatból a kolléganőimnek. Sikere volt, ott született a fantázianeve is. De se nem paprikás, se nem hagymás finomság :)

Hozzávalók:
Krém:
8 dl tej
1 cs. házi krémes alappor     
500 g mascarpone

1 k.k. vanília aroma

És a többi:
1 tábla tejcsoki
12-14 e.k. sárgabarack lekvár
150-200 g apróra vágott dió (megpirítottam)
piskóta tallér
dl tej + 1-2 t.k. kakaó

A krémhez az alappor leírása szerint habverővel krémet keverünk. Ehhez hozzáadjuk a mascarponet és a vanília aromát.
Ezután megmelegítettem a tejet, belekevertem a kakaót. Épphogy belemártottam a piskótatallért és kiraktam egy doboz alját (20 cm * 20 cm-es dobozban 3 sor piskóta kellett, így a krémet, diót, lekvárt és a csokit is 3 felé kellett választani).
Piskótára kentem a krémet, rákentem óvatosan a lekvárt, megszórtam pirított dióval, reszeltem rá csokit, ezt megint piskóta követte, majd krém, lekvár, dió, csoki majd ezt megismételtem mégegyszer. Tetejét én most tejcsokis bonbonnal díszítettem. :)
Ezután hűtőbe került, hogy a piskóta megpuhuljon. Másnap pedig szőrén-szálán eltűnt :)


Pohárkrémként is elkészítheted :)

Citromos kókuszos desszert




Tulajdonképpen minden ott kezdődött, hogy gyakran járunk a kolléganőimmel vacsorázni (na jó, mi uzsinak hívjuk) a Vapianoba.
Az egyik "uzsit" megkoronáztuk egy ott kapható kókuszos lime-os desszerttel, ami nagyon ízlett, úgyhogy már hazafelé a kocsiban arról merengtem, hogyan is lehetne reprodukálni. Rögvest be is ugrottam a boltba megvenni a szükséges dolgokat, de végigjárva a várost feszt nem találtam lime-ot sehol. Persze sárkánygyümölcsöt, meg mangót tudtam volna venni, az egzotikus lime-ot sehol.
Szóval lejátszottam magamban gyorsan egy lime és citrom részvételű kő-papír-ollót, amiben a citrom nyert, úgyhogy nem jártam tovább a boltokat, citromra cseréltem a bestiát.
Nekem szerencsére vannak nagyon klassz desszertgyűrűim, úgyhogy én azok segítségével készítettem, de nagyon jól mutat(hat) valami szép pohárban is. A szuflés tálkát nem merem ajánlani, mert nem tudom, hogy abból szépen ki jön-e. Ha valaki kipróbálta, és sikerült, szóljon!

Hozzávalók: (4 darabhoz)


  • 110 g zabkeksz (én zabfalatot használtam)
  • 65-70 g vaj
  • 250 g mascarpone
  • 240 g görög joghurt
  • 1 citrom leve és reszelt héja
  • 4 ek nyírfacukor
  • 100 g kókuszreszelék

A keksztalpak elkészítésével kezdjük: a kekszet morzsásra daráljuk. Ez nálam azt jelentette, hogy egy zacsiba halmoztam a kekszeket, amit aztán dühösen az asztal széléhez csapkodtam. Azért annyira ne lendüljünk bele, a zacskó könnyen kilyukad.
A morzsához hozzákeverjük a szobahőmérsékletű, vagy picit megolvasztott vajat. Érdemes először csak kevesebbel kikeverni a kekszet, mert az elején úgy tűnik, mintha nagyon nem akarná felvenni a vajat, aztán hirtelen összeáll, és nem szabad túl sok vajat használni, mert akkor megkeményedik a kekszréteg.
Ha elértük a kívánt állagot,a desszertgyűrűk aljába szépen belenyomkodjuk, és hűtőbe tesszük őket.
Elkészítjük a krémet: a mascarponet kikeverjük a joghurttal szép csomómentesre. Ízesítjük a citrom héjával és levével -a levével is vigyázzunk, nehogy túl híg legyen a krém. Inkább folyamatosan kóstoljuk, és utólag savanyítsuk. 
Hozzákeverjük a cukrot és a kókuszreszeléket is, és készen is vagyunk. Persze használhatunk a nyírfacukor helyett sima cukrot is, és fokozhatjuk a mennyiséget is, én nem akartam túl édesre készíteni.
Kivesszük a hűtőből a formákat, és a keksztalpak tetejére halmozzuk a krémet. Szépen elsimítjuk, és LEGALÁBB másfél órára hűtőben pihentetjük. Azért klassz ez a süti, mert a mascarpone szépen megfogja a krémet, és nem kell zselatint használni, amúgy sem kedvelem a rezgő krémes zselatinízű sütiket.

Ha letelt, óvatosan lebányásszuk a formákat a sütiről, és tádáám lehet is fogyasztani. Azért tehetünk a tetejére egy citromkarikát, úgy elég hivatalos lesz.

Próbáljátok ki lime-mal is, úgyis nagyon izgi!

Jó étvágyat!