A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: pite. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. november 19., szombat

Rusztikus, karácsonyra hangolódó almás pite



Már régóta ki akartam próbálni az új piteformámat, és még alma is sok volt itthon, adta magát az almás pite elkészítése. Egy újságban láttam ezt a verziót, és karácsonyi beütése is lesz a tetején lévő csillagoktól. És ami még nagyon tetszett: az almát nem reszelni kell, hanem kis kockákra vágni.

Hozzávalók:
  • 30 dkg liszt
  • 10 dkg porcukor
  • 1 kk őrölt fahéj
  • 15 dkg vaj
  • 1 tojássárgája + 1 tojás a lekenéshez
  • 1 citrom reszelt héja
Töltelékhez:
  • 1 kg alma megpucolva, kis kockára vágva
  • 1 citrom leve
  • 1 tk őrölt fahéj
  • 3 ek cukor
  • 1 marék mazsola (elhagyható)
  • 1 marék dió apróra vágva
A tészta elkészítéséhez a lisztet összekeverjük a porcukorral és a fahéjjal, majd elmorzsoljuk benne a kockára vágott hideg vajat. Ekkor jöhet hozzá a tojássárgája és a citromhéj. Addig gyúrjuk, amíg össze nem áll, és fél órára hűtőbe tesszük pihenni.
Elkészítjük a tölteléket: a kockára vágott almát összekeverjük a citrommal, fahéjjal, mazsolával és cukorral.
A tésztát elosztjuk kétharmad-egyharmad arányban, és a nagyobb darabot úgy nyújtjuk ki, hogy beleférjen a formánkba, és még az oldalát is betakarja. Előre szólok, ez komoly feladat lesz, nem egy könnyen nyújtható tészta. Szóval óvatosan beletesszük a formába, erre rászórjuk a diót, majd rákanalazzuk a tölteléket. (vigyázzunk, a töltelék közben levet enged, ezt ne zúdítsuk rá a tésztára.)
A másik tésztadarabot is kinyújtjuk, kiszaggatjuk belőle a csillagokat, és beborítjuk vele az almás tölteléket.
Megkenjük egy egész tojással, és 180 fokon 30-35 percig sütjük.
Várjuk meg hogy teljesen kihűljön, mert ha melegen szeleteljük, akkor szétesik benne a töltelék.

Jó étvágyat!

2016. november 5., szombat

Diós, almás ír pite


Imádom az almás pitét, a dióról nem is beszélve. És ha még ezt feldobjuk egy kis vaníliás öntettel, az isteni. :)

Ebben a pitében az a jó, hogy nagyon gyorsan elkészíthető, nem kell pihentetni a tésztát, és az almát sem kell előre megpárolni. Így nekem most, amikor nagyon gyorsan szerettem volna valami finomat készíteni, nagyon jó választásnak bizonyult.


Hozzávalók:

  • 25 dkg liszt
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 10 dkg vaj
  • 15 dkg cukor (akár nyírfa)
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 tojás
  • 1 dl tej
  • 50-60 dkg alma
  • 1-2 csapott teáskanál fahéj
  • fél bögre apróra vágott dió


A vajat 10 dkg cukorral és a vaníliás cukorral habosra kevertem. Hozzáadtam a tojást, majd apránként, váltogatva a sütőporral elkevert lisztet és a tejet. A tészta felét pitetálba kentem. Amit én előtte kivajaztam és megszórtam liszttel. Rátettem a megpucolt, 1-2 cm-es kockára vágott almát. Megszórtam a fahéjjal és a maradék cukor felével, valamint a fele dióval. Rákentem a tészta másik felét (kiskanállal darabonként könnyebb rárakni) és a tetejét megszórtam a maradék cukorral és a maradék dióval. 175 fokon sütőben 40-50 perc alatt megsütjük.
Mi főzés nélküli vaníliás pudinggal ettük. Csak kicsit több tejet tettem a pudingba, hogy folyósabb legyen.

Jó étvágyat! :)

2016. október 2., vasárnap


Szilvás, meggyes, szedres pite




Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én a hűvösebb őszi, téli estéken szeretem igazán a pitéket, így nálam ilyenkor előkerülnek a fagyasztóból a nyári, otthoni gyümölcseink. Ezzel a pitével sem volt másként, melyben megtalálható a szilva, a meggy és a szeder is. Természetesen tökéletes lehet almával, körtével, vagy bármilyen gyümölccsel. :)


Hozzávalók:
  • 25 dkg liszt
  • 5 dkg nyírfacukor
  • 1/2 tk só
  • 20 dkg vaj
  • 1+1 tojás (a kenéshez)
  • 1 kg szilva vegyesen
  • 1/2 kg meggy,
  • 2-3 maroknyi szeder
  • 15 dkg nyírfacukor
  • 4 ek vaníliás puding
  • 1 tk fahéj


A lisztet a cukorral, sóval tálba tesszük és a hideg vajat is belekockázzuk, hozzáadjuk az egyik tojást és tésztát gyúrunk belőle. A tésztát megfelezzük (nem baj, ha az egyik gombóc egy kicsit nagyobb, és hűtőbe tesszük, amíg elkészítjük a tölteléket.

A gyümölcsöket összekeverjük a cukorral, a fahéjjal és a vaníliás pudinggal, esetleg apróra tört diót is tehetünk bele.

A hűtőből kivesszük a tésztát, a nagyobbik részét kinyújtjuk úgy, hogy a pitetálunkból kicsit kilógjon a széle, ebbe belekanalazzuk a tölteléket, majd a maradék tésztából rácsot készítünk a pite tetejére.

A sütőt 200 C°-ra előmelegítjük és 30 percig sütjük a pitét. 30 perc után visszavesszük a hőfokot 180 °C-ra, a pite széleit pedig letakarjuk alufóliával, hogy ne égjenek meg. További 40 percig sütjük. Ha kihűlt, már fogyaszthatjuk is.

Érdemes főzés nélküli vaníliás pudinggal vagy vanília fagyival tálalni.


Jó étvágyat :)

2016. március 17., csütörtök

Quiche


A franciák pizzájaként is emlegetett quiche-sel (egyébként kis-nek kell ejteni) már régóta szemezünk itthon. Elég sokféle töltelékkel elkészíthető, ami minden fajtájában közös, az a tejszínes tojásos öntet, ami összefogja a tölteléket, és pite-szerűvé sül. Mi egy klasszikusabb verziót készítettünk, és tényleg nagyon finom. Érdemes kipróbálni, legyen otthon bármilyen alapanyag, vagy esetleg maradék, nagyon jól fel lehet használni hozzá.


Hozzávalók:
A tésztához:
  • 1 bögre liszt (kb. 2,5 dl-es bögre)
  • 0,5 tk só
  • 10 dkg vaj
  • 4ek hideg víz
A töltelékhez:
  • 30 dkg kisebb kockára vágott trappista
  • 2 dl habtejszín
  • 15 dkg tejföl
  • 2 vaskosabb szál újhagyma
  • 2 ek liszt
  • 10 dkg apróra vágott, és kisütött bacon
  • 4 db tojás
  • só, bors
A tésztához a lisztet összekeverjük a sóval, elmorzsoljuk benne a vajat, végül a vízzel együtt jól összegyúrjuk. Ha összeállt, kb. 3 mm vastagra kinyújtjuk.
A tésztát piteformába, esetleg tortaformába tesszük. Aki nagyon lusta a tésztagyúráshoz, használhat készen kapható vajas tésztát is.
Egy nagyobb tálban a tojásokat összekeverjük a liszttel, majd jöhet hozzá a tejszín és a tejföl is. Jól kikeverjük, és beletesszük a sajtot, a felkarikázott hagymát, és a kisütött, és jól lecsepegtetett bacont. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd beleöntjük a tésztával kibélelt piteformába. 180 fokon kb. 45-50 percig sütjük, amíg szépen megbarnul a teteje. 15 percet hagyjuk hűlni, mielőtt felvágjuk!
Egyébként finom melegen és hidegen egyaránt.

2016. február 14., vasárnap

Curry-s csirke gombás pitével


Először Egerben ettem curry-s palacsintát, addig nem is sejtettem, hogy szeretem a curryt. És ez bár nem az, de a reprodukált palacsintám töltelékét készítettem el a gombás pitéhez.


Hozzávalók:

Csirkéhez:
  • fél kg csirke
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2-3 e.k. tejföl
  • curry por
  • só,bors


Pite tésztájához:

  • 100 g liszt (én teljes kiőrlésű liszteket használtam most)
  • 2. e.k. kókuszolaj
  • 1 tojás sárgája

Pite tölteléke:
  • 3 szál újhagyma
  • fél kg gomba
  • 2 e. k. tejföl
  • 1 tojás
  • 10 dkg sajt
  • 100 g mozzarella

Először összegyúrjuk a pite tésztájának hozzávalóit, ezt úgy, hogy a kókuszolajat (ha nem folyik) egy kicsit megolvasztjuk mikróban.
Ezután kevés kókuszolajon elkezdjük párolni az újhagymát, majd ha ez megpuhult hozzáadjuk a gombát és azt is pároljuk addig amíg a leve el nem párolog teljesen. Ezután hozzákeverjük a tejfölt és a mozzarellasajtot, végül hozzáadunk egy felvert tojást.
A pitetésztát belenyomkodjuk az "edénybe", amiben sütni szeretnénk. Én most egy 13*22 cm-es sütőtálat használtam. Ebbe beleöntjük a gombás tölteléket, majd megszórjuk reszelt sajttal. 180°-os sütőben kb. 45 percig sütjük.

Közben elkészítjük a csirkét. Ehhez a vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk, és felkockázzuk a csirkemellet. A vöröshagymát üvegesre pároljuk, hozzáadjuk a csirkét, sózzuk borsozzuk, majd amikor már majdnem teljesen megsült, akkor megszórjuk curry-vel. (Én kb. egy teáskanálnyit használtam). Ha megsült hozzákeverjük a tejfölt, és felforraljuk. És már kész is :)

Jó étvágyat :)



2015. szeptember 26., szombat

Almáspite falatok







Kicsit hadilábon állok az almáspitével: nem szeretem ha túl száraz, ha túl szottyos, legyen jó ízes, és jó töltelékes. Ja, és utálok almát reszelni. Ennél fogva az almáspite nem a kedvencem, mármint az elkészítés szempontjából, az ízét viszont imádom. Úgyhogy elkészítettem a reszelésmentes verziót, szerintem nagyon takaros almáspite-kiflik lettek. 

Hozzávalók:


  • 43 dkg liszt
  • csipet só
  • 10 dkg szobahőmérsékletű vaj
  • 2 dkg élesztő
  • 1 dl tej
  • 1 csipet cukor
  • 2 dl tejföl
Töltelékhez:

  • 2 db alma
  • 4 ek cukor
  • 2 tk fahéj
  • 1 marék dió
  • ízlés szerint mazsola (elhagyható)

  • A lisztet, sót, és a vajat összegyúrjuk. Az élesztőt a tejjel és a cukorral felfuttatjuk, és hozzákeverjük a lisztes keverékhez. Kicsit átgyúrjuk, és jöhet bele a tejföl is. Sima, ruganyos tésztává gyúrjuk, és legalább 2 órát hűtőben pihentetjük.
  • Ha elkészült a tészta kinyújtjuk, amilyen vékonyra csak tudjuk. Elég hamar visszaugrik a tészta, úgyhogy folyamatosan nyújtsuk, vagy a kezünkkel lapogassuk vékonyabbra. Én téglalap alakúra nyújtottam, ezt hosszában kettévágtam, és a két hosszú sávból háromszögeket vágtam ki.
  • Az almákat meghámozzuk, és cikkeket vágunk belőle. Én egy almából 12 db cikket vágtam.A cukrot összekeverjük a fahéjjal, a diót apró darabokra vágjuk.
  • A háromszögeket meghintjük a fahéjas cukorral, a hosszabbik felére mehet egy szelet alma, megszórjuk pár szem dióval, és kifli formára feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk, megkenjük a tetejét tojással, és 180 fokon 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük.
Jó étvágyat!

    2015. július 22., szerda

    Szilvás pite


    Megérkezett a szilva szezon, én pedig nagyon szeretem a szilvát.

    Holnap utazunk Horvátországba, és az útra szerettem volna valami nem romlandó süteményt készíteni, aztán az lett belőle, hogy megkóstoltuk itthon fagyival. Minden kétséget kizáróan vanília fagyival még jobb :)

    Hozzávalók:
    Tésztához:
    • 30 dkg liszt (én vegyesen használtam kb. ugyanolyan arányban teljes kiőrlésű tönkölylisztet, zablisztet és rizslisztet)
    • 1 e. k. porrá darált nyírfacukor
    • 18 dkg vaj
    • 5-6 e.k. víz
    • csipet só
    Töltelék:
    • 1 kg szilva
    • 1 cs. vaníliás pudingpor
    • egy marék dió
    • 2 e.k. baracklekvár
    • fahéj
    • kb. 7 dkg nyírfacukor, de ízlés szerint mehet bele több
    • 1 cs. vaníliás cukor
    • tojás a tészta kenéséhez

    A tészta hozzávalóit összegyúrjuk és hűtőbe tesszük.
    A szilvát kimagozzuk és összekeverjük a vaníliás pudinggal, a vaníliás cukorral, a fahéjjal és a nyírfacukorral.
    A tészta kétharmadát kinyújtjuk és egy 28 cm-es pitesütő formába tesszük. Rákenjük a lekvárt, és ráöntjük a szilvás tölteléket. Ezt megszórjuk a marék összetört dióval.
    A maradék tésztát csíkokra nyújtjuk, és a szilvára tesszük rács formájában. Ezt megkenjük felvert tojással, majd először 190°C-on kb. 25 percig, majd 180°C-on légkeveréssel további kb. 10 percig sütjük. Vanília fagyival tálaljuk. :)

    Jó étvágyat!

    U.i.: Vigyázz Moscenicka Draga... Jövünk :)

    2015. július 18., szombat

    Ribizlis rebarbarás szelet






    Az az igazság, hogy kitaláltam egy nagyon jónak ígérkező ribizlis sütit, amihez be is szereztem a gyümölcsöt. Viszont közben anyukámék szereztek rebarbarát (nyamiiii!) úgyhogy kicsit át kellett variálni a terveket, mert azért az mégsem lehet, hogy ilyen időben túl gyakran indítsuk be a sütőt. Ugyan még nem tettem le az eredeti tervemről sem, de így egy rebarbarával kiegészített finomság készült. A receptet a Miele Főzőiskola oldalán találtam, kevés változtatással készítettem el. Különösen megtetszett az egészségesebb hozzávalók miatt. Persze minden hozzávalót lehet helyettesíteni a "hagyományos" társával. 

    Hozzávalók:

    Tésztához:

    • 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
    • 7 dkg nyírfacukor
    • fél csomag sütőpor
    • 1 kiskanál szódabikarbóna
    • 1 dl hideg víz
    • 10 dkg kókuszzsír (lehet vajjal helyettesíteni)
    • 10 dkg vaj
    Töltelékhez:

    • 3 szál rebarbara
    • 20 dkg ribizli
    • 2 dl natúr joghurt
    • 2 ek méz
    • 1 kiskanál fahéj
    • 1 ek keményítő

    A tésztához a száraz hozzávalókat összekeverjük. Belekockázzuk a hideg kókuszzsírt és vajat, majd jól összemorzsoljuk a lisztes keverékkel. Ha nagyjából elmorzsoltuk a zsiradékot, annyi vizet öntünk hozzá, hogy jól gyúrható linzer tészta állagú tésztát kapjunk. (nekem nem kellett az 1 dl víz). 1 órát hűtőben pihentetjük. 
    Ha letelt az egy óra, átgyúrjuk a tésztát. Ne ijedjünk meg, elsőre nagyon törős lesz, mert ahogy a kókuszzsír visszadermed, nagyon törékeny lesz. Pár mozdulat után viszont megmelegszik a kezünktől, és jó kis tésztát kapunk. kinyújtjuk kb. fél cm vastagra, és sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk úgy, hogy kb. 2 centis pereme is maradjon.
    A rebarbarákat meghámozzuk (lehúzzuk a fás részeit), és kizárólag a piros részét apró darabokra vágjuk. A ribizlit lebogyózzuk. A gyümölcsöket meghintjük a fahéjjal.
    A joghurthoz hozzákeverjük a mézet és a keményítőt, jól kikeverjük, és nyakon öntjük a gyümölcsöket. Ezt a joghurtos keveréket öntjük a tésztába. 
    Elegyengetjük, és 180 fokon 35 percig sütjük. Szeletelés előtt várjuk meg hogy teljesen kihűljön.

    Jó étvágyat!


    2015. június 22., hétfő

    Mi van a kosárban?! Hát dió és lekvár!


    A dió és a lekvár együtt mindig nyerő. Hát még ha ilyen takaros kosárkákba van töltve... Kipróbálható bármilyen lekvárral, szerintem barackkal a legjobb. Egyébként meg egész gyorsan összedobható süti, és elég látványos is. Az egyetlen macera vele, a kosárka formák kivajazása. Dehát a szent cél érdekében muszáj túlesni rajta. (én azért befogtam a családot segíteni:) )



    Hozzávalók:
    • 40 dkg liszt
    • 1 csomag sütőpor
    • 4 tojássárgája
    • 75 g porcukor
    • 25 dkg margarin
    • egy citrom reszelt héja
    A töltelékhez:
    • baracklekvár
    • 4 tojásfehérje
    • 10 púpos ek darált dió
    • 3 ek porcukor
    A tészta hozzávalóit összegyúrjuk. Nem kell figyelni a sorrendre, mindent dobáljunk be egy nagyobb tálba, majd jól gyúrjuk össze. A margarin legyen szobahőmérsékletű, akkor egyszerűbb a dolog.
    A kosárka formákat kivajazzuk, kilisztezzük. A tésztából leszakítunk egy kb. 3 cm átmérőjű tésztalabdát, és a kezünkkel korong formájúra lapogatjuk. Így a legegyszerűbb kibélelni a formákat.
    A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan hozzáforgatjuk a porcukorral elkevert diót.
    A tésztával kibélelt formákba teszünk egy ek lekvárt, majd erre halmozunk egy jó nagy evőkanálnyi dióhabot.


    Előmelegített sütőben 190 fokon 15-20 percig sütjük.

    Jó étvágyat!

    2015. május 22., péntek

    Gombás-csirkés pite


    Itt a hosszú hétvége, csináljatok sós pitét :) Esti baráti összejövetelhez, vagy egy kis borozgatáshoz kiváló.

    Én szerettem volna valami finomat készíteni tegnap este. Valami olyat, ami biztosan ízlik a másik félnek, mert szerettem volna a kedvében járni, viszont nem mondhatja azt, hogy tegnap ilyet vettem a Lipóti pékségben :) Így készült ez a pite. Majdnem egészséges, bár nem diétás :)

    Hozzávalók:
    Tészta:
    • 200 g liszt (ez pl. lehet 100 g rizsliszt, 50 g zabliszt, 50 g búzaliszt, de szerintem akármilyen arányokban variálhatjátok a liszteket)
    • 1 tojás
    • 100 g margarin
    • 1 k.k. só
    Töltelék:
    • 3 szál újhagyma
    • fél hegyes erős paprika
    • 40 dkg gomba
    • fél kg csirkemell
    • 2-3 e.k. tejföl
    • 150 g túró
    • 1 tojás
    • 125 g mmozzarella
    • ízlés szerint fetasajt, trappista sajt, vagy bármilyen sajt
    Tetejére:
    • 1 tojás
    A tészta hozzávalóit addig gyúrjuk, amíg teljesen össze nem áll. Ezután hűtőbe tesszük, amíg a tölteléket elkészítjük.

    Ehhez felvágjuk apróra a hagymát és a paprikát és üvegesre pároljuk, hozzáadjuk a szintén felvágott gombát, majd amikor a gomba leve is elfőtt, akkor jöhet a kockákra vágott csirkemell. Sózzuk, borsozzuk, megszúrjuk bazsalikommal, oregánóval, kakukkfűvel. Közben összekevrjuk a tejfölt a túrót a tojást az apróra szaggatott mozzarellát és a sajtokat. Ha a csirke megsült akkor összekeverjük ezzel a túrós masszával.

    Ezután a tésztát kinyújtjuk, piteformába tesszük és beleöntjük a csirkés tölteléket. A tetejére is tettem most a tésztából, én tésztacsíkokat sodortam, és rács alakban tettem a pitére.

    A tésztacsíkokat megkentem az egy felvert tojással, majd 180-200°-on kb. 45 percig sütöttem. És állítólag nagyon finom lett. :)

    Jó étvágyat!

    2015. április 27., hétfő

    Túrókrémes pite



    Minden úgy kezdődött, hogy vettünk egy új, szilikonos piteformát. Úgyhogy elsősorban pitereceptek között keresgéltem. Aztán a hűtőben meg ott pihent a mindjárt-le-fog-járni túró, szóval akkor meg túrós recepteket kezdtem nézegetni. Így lett egyre biztosabb, hogy túrós pitét fogok sütni. 
    Mellesleg miután begyúrtam a tésztát, és elkezdtem belenyomogatni a formába, egyre inkább tudatosult bennem, hogy ez egy extra méretekkel rendelkező forma, úgyhogy amikor úgy-ahogy belegyömöszöltem a tésztát, már biztos voltam benne, hogy a krém kevés lesz. Így a tetején lévő lekvár és kekszmorzsa kombináció csak azért került rá, hogy ne legyen szánalmasan kevés töltelék a pitében. De minden jó, ha a vége jó, a lekvár még nem rontott el túrót, és fordítva.

    Hozzávalók: (1 KÖZEPES formához!)
    A tésztához:

    • 20 dkg teljes kiőrlésű liszt
    • 8 dkg vaj
    • csipet só
    • 2 ek porcukor
    • 4 dl hideg tej
    A krémhez:
    • 3 dl tej
    • 1 cs vaníliás pudingpor
    • 2-3 ek mazsola (én vörös áfonyát is tettem bele, finom lett)
    • 30 dkg túró
    • 2 ek citromlé
    • 10 dkg porcukor

    A tészta hozzávalóit összegyúrjuk: a lisztet elmorzsoljuk a vajjal, aztán ha kezd összeállni beletesszük a többi hozzávalót is. A tejet apránként, ha nem elég, hígítsuk addig, amíg gyúrható tésztát kapunk. Amíg elkészítjük a krémet, tegyük hűtőbe a tésztát.

    A tejből és a pudingporból sűrű pudingot főzünk. Elzártjuk alatta a gázt, és elkeverjük benne a cukrot, a mazsolát, a citromlevet, végül a túrót is.

    Amíg hűl a krém, a pihentetett tésztát képességeink szerint belenyomkodjuk a formába, hogy alul is, és az oldalán is legyen tészta. Beleöntjük a krémet, elsimítjuk, és mivel én is láttam hogy nem telik meg a forma, jött a trükk: málnalekvárból kanállal halmokat tettem a krémre, közé pedig összetört édes kekszet tettem.

    Ekkor így nézett ki:




    Szerintem egész vállalható lett, úgyhogy 180 fokon süssük 20-25 percig. A lekvár "megolvad", a keksz klasszul ropog a tetején, szóval még a végén örülök is, hogy az elején nem volt túl sok szemmértékem.
    A mű elkészültével várjuk meg amíg kicsit kihűl, és eshetünk is neki.





    Egyébként a málnalekvár eléggé passzolt a túrókrémhez, szóval ha más is úgy jár, ahogy én, akkor akár friss málnával is megszórhatja a tetejét.

    Jó étvágyat!