A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karamell. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: karamell. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. szeptember 3., szombat

Diós guba karamellás almával, vaníliasodóval

Nem sokan kóstolták még a diós gubát, legalábbis akiknek eddig említettem. Mivel én annyira nem vagyok oda a mákért -bár ebben a formában a mákos gubát is hajlandó vagyok megenni-, általában diósat készítek.
A karamellás alma a mákosban és diósban is nagyon klassz, eléggé feldobja az ételt. Természetesen nem csak szuflétálkában, nagyobb tepsiben, egyben is el lehet készíteni.



 Hozzávalók:
  • 6 db szikkadt kifli
  • 20 dkg alma
  • 2 ek cukor
  • őrölt fahéj
  • 1 citrom reszelt héja
  • 3 dl tej
  • 3 ek porcukor
  • kb. 4 marék darált dió, nagyon kevés cukorral elkeverve
  • opcionálisan mazsola
  • a formák kikenéséhez vaj
  Az almákat négybevágjuk, kiszedjük a magházát és meghámozzuk. Vékony szeletekre felvágjuk.
A cukrot egy serpenyőben karamellizáljuk, majd rádobjuk az almaszeleteket, és összeforgatjuk a fahéjjal és citromhéjjal is.
A szuflétálkákat vajjal kikenjük -mérettől függően 6-ot, és az aljába szórunk egy kevés diót.
A tejet kicsit megmelegítjük, és elkeverjük benne a porcukrot. A felkarikázott kiflit belemártjuk a tejbe, majd kicsit ki is nyomkodjuk. Lerakunk a tálkákba egy réteg tejes kiflit, erre jöhet egy réteg dió, karamellás alma, kifli, dió, alma, és így folytatjuk a rétegezés, amíg betelik a tál.
160 fokon kb. 10 percet sütjük, majd tányérra borítjuk, és vaníliasodóval tálaljuk.

2015. május 23., szombat

Karamelltorta- tényleg karamelles




Anyukám egy ideje emlegeti -hol célzás jelleggel, hol csak úgy- hogy szeretne már egy finom, tényleg karamellízű tortát enni.
Addig addig mondogatta, hogy beleültette a bogarat a fülembe, úgyhogy nekiálltam, és prezentáltam egy retro karamelltortát.
Tudtam, hogy nagyjából a krémen múlik minden, picit féltem is tőle, de végül sikerült, és nem is nagy nehézségek árán. Hogy ne legyen annyira erősen karamelles és édes, belecsempésztem egy réteg vajas csokikrémet is -szerintem jó döntés volt.

Hozzávalók:

Karamellkrém:

  • 25 dkg cukor
  • 5 dl habtejszín
  • 15 dkg fehércsoki
  • 5 dl tejszínhez elegendő habfixáló, nekem ez két tasak volt

Kakaókrém:

  • 1 dl tej
  • 2 ek cukor
  • 1 ek kakaópor
  • 1 tojás
  • 1 ek liszt
  • 10 dkg vaj
Piskóta:

  • 9 db tojás
  • 9 ek cukor
  • 9 púpos ek liszt
A karamellkrémhez a tejszínt felforraljuk, félretesszük. A cukrot karamellizáljuk: egy magasabb falú lábasban kevergetés nélkül hagyjuk, amíg elolvad a cukor. Ha már szép aranybarna, 3 adagban ráöntjük a forró tejszínt, és elkeverjük. Vigyázzunk, mert ahogy ráöntjük a tejszínt, fel fog habzani. Ha simára kevertük a cukorral a tejszínt, levesszük a gázról, beletörjük a fehércsokit, és simára keverjük. Egy éjszakát hűtőben pihentetjük.
Másnap a karamellmasszát robotgéppel felverjük, én a biztonság kedvéért tettem hozzá habfixálót is. Legyünk kitartóak, nekem jó 10 perc volt mire elértem a megfelelő állagot.

A kakaókrémhez a vajat összehabosítjuk 1 ek cukorral, majd a kakaóport is hozzáadjuk.
A tejet a tojással, 1 ek cukorral és a liszttel összekeverjük, és krémmé főzzük. Sűrűn kevergessük, nehogy összecsomósodjon vagy leégjen.
Ha kihűlt, összekeverjük a vajas krémmel, és hűtőben lehűtjük.

A piskótához a tojásokat kettéválasztjuk. A fehérjéből egy csipet sóval félkemény habot verünk, ekkor kanalanként hozzáadjuk a cukrot, és addig verjük, amíg jó kemény habot nem kapunk. Ekkor jöhet hozzá a tojássárgája, amit óvatosan elkeverünk benne. Végül kanalanként elkeverjük benne a lisztet is. Ha szép egynemű a masszánk, kivajazott-lisztezett tortaformába öntjük, és kb. 170 fokon 30-35 perc alatt készre sütjük. (Tűpróba!)

Én most két kisebb tortaformában készítettem, és ezeket tettem egymásra, mert egy kisebb, de magas tortát szerettem volna kapni.

Ha kihűl a piskóta, kettévágjuk őket, és váltakozva megtöltjük krémmel.Végül a külsejét is bekenjük. Én csokis bonbonnal, és cukordísszel dobtam fel.


Maradt egy kis karamellkrémem, abból pedig gyorsan összedobtam egy pohárkrémet. Semmi extra, a krémet összetört zabkeksszel rétegeztem, és eperrel díszítettem. Fini!


Jó étvágyat!