A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mogyoró. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: mogyoró. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 7., péntek

Szaftos kínai csirke sült tésztával




Nagy kínai-evő vagyok, de őszintén szólva nincs mindig gusztusom a "bolti" kínaihoz. És bármennyire is bonyolultnak tűnnek ezek a receptek -bár biztos van köztük olyan, ami tényleg nehezebb- egész könnyen reprodukálni lehet otthon is az ízüket.

Hozzávalók a csirkés kínaihoz:

A marinádhoz:
  • 3 ek szójaszósz
  • 1,5 ek keményítő
A húshoz:
  • 60 dkg csirkemell
  • 4 ek szezámaolaj (lehet simát is használni!)
  • 2 fej hagyma (az eredeti receptben 8 szál újhagyma van, én sajnos nem kaptam)
  • 5 ek szójaszósz
  • 3 ek balzsamecet
  • 1 gerezd fokhagyma
  • kb. 3 cm gyömbér
  • 2 ek cukor
  • 50 ml alaplé
  • 80 g sótlan, tisztított földimogyoró
A sült tésztához:
  • 1 marék spagetti tészta (ennek a mennyiségét sosem tudom belőni)
  • 2 fej hagyma
  • 1 szál sárgarépa
  • 1 kápia paprika
  • 2 gerezd fokhagyma
  • legalább 4-5 ek szójaszósz 
A hús marinálásával kezdük: a vékony lapocskákra vágott húst bepácoljuk a szójaszósz és keményítő keverékébe, és fél órát benne hagyjuk.

Közben elékszítjük a sült tésztát: a hagymát kis négyzet-alakra vágjuk, a répát hosszúkás csíkokra (julienne-re), és a paprikát is hasonló kockákra mint a hagymát. Általában káposztát is teszek bele, most valahogy nem kívántam. Egy nagyobb serpenyőben kevés olajon lepirítjuk a zöldségeket, majd kiszedjük egy tányérba. Teszünk még a serpenyőbe egy pici olajat (kb. 1 ek) és a spagetti tésztát félbetörve belerakjuk, és még szárazon lepirítjuk. Itt annyi a trükk, hogy a félbetört szálakat egy irányba rakjuk bele a serpenyőbe, ne összevissza, és úgy is kevergessük, hogy a szálak megmaradjanak egymás mellett, különben nehéz lesz kevergetni, és leégnek a szálak. Szóval ha már szép barna lett a tészta, akkor visszatesszük a zöldségeket, belenyomjuk a fokhagymát, és felöntjük kb. fél deci vízzel. Hozzáadjuk a szójaszószt is, és fedő alatt elkezdjük párolni. Ilyenkor pár percenként nézzünk rá, és folyamatosan kell pótolni a vizet addig, amíg meg nem fő a tészta. Közben kóstolgassuk, és ha kell tegyünk még bele szójaszószt, esetleg sót.

Egy kisebb tálban összekeverjük a húshoz szükséges hozzávalókat: a szójaszószt, a balzsamecetet, a cukrot, az alaplevet és 2 ek olajat.
A maradék 2 ek olajat felhevítjük, és rádobjuk a hagymát, a lereszelt gyömbért és a zúzott fokhagymát. 1-2 percig pirítjuk, majd jöhet hozzá a csirkemell is. Jól átforgatjuk, és 2-3 perc múlva hozzáönjük a kis tálban összekevert szójaszószos levet. Ezen a ponton adhatunk hozzá chili-t is, ha valaki szereti a csípőset. Nagy lángon tovább sütjük, közben hozzáadjuk a mogyorót is. Még 3-4 percet sütjük, és a tésztávaé együtt tálaljuk.
 

2016. február 4., csütörtök

Durván csokis bonbon


Imádom a csokit, és a klassz bonbonokat. Elég sokfélét kóstoltam már, a legkülönbözőbb helyeken és ízekkel. De legyen akármilyen különleges ízesítésű és töltelékű a csoki, valahogy mindig oda lyukadtam ki, hogy márpedig a csokis csoki a legjobb. Úgyhogy elkészítettem a saját verziómat, itthon azt mondták jobb, mint bármelyik bolti. Naná, ebben aztán van anyag! Ajándéknak tökéletes! Ja, és kiváló hétvégi program!



Hozzávalók kb. 30 darabhoz:

  • kb. 28 dkg nagyon jó minőségű étcsoki
Töltelékhez:

  • 15 dkg étcsoki
  • 1 dl tejszín
  • kb. 3 cl Cointreau (narancslikőr)
  • narancspor ízlés szerint (vagy reszelt narancshéj)
  • kb. 30 szem mogyoró
Először is gőz felett felolvasztjuk a 28 dkg csokit. Én a temperálás folyamatát kihagytam, úgy hűtöttem vissza a csokit, hogy először kb. csak a kétharmadát olvasztottam fel, majd levettem a gázról, és úgy kevertem hozzá a maradék csokit. Ez szépen megolvadt benne, de vissza is hűtötte a masszát. Határozott mozdulatokkal telitöltöm a formát csokival. Akkor kell fejre állítani a formát, és jól kicsepegtetni belőle a csokit, hogy csak egy "kéreg" maradjon a formában. Én egy jó darab sütőpapírt kiterítettem a pultra, és erre csorgattam a csokit. Ha jól kicsepegett, gyorsan a hűtőbe tesszük a formát, és lehűtjük. Közben a sütőpapírról visszavarázsoljuk a csokis edényünkbe a csokit, és hozzálátunk a töltelékhez. A tejszínt felforraljuk, lehúzzuk a gázról, és így olvasztjuk meg benne a csokit. Ízesítjük a likőrrel és a narancsporral, majd hűtőben jól lehűtjük. Ha a formában megdermedt a vékony csokiréteg, beletöltjük a tölteléket, és a közepébe belenyomunk egy hámozott mogyoró szemet. Én egy kicsit ezt is lehűtöttem, és a végén egy kiskanál segítségével óvatosan "lefedtem" az alját is csokival. Szépen simítsuk le, hogy ne legyen domború majd a csokik alja. Nekem maradt még olvasztott étcsoki, úgyhogy azokat is formába töltöttem, töltelék nélkül is finom. Jó buli nagyon! :) És a képen látható módon szép selymes és vágható lesz belül a töltelék.


2015. november 27., péntek

Mogyorós tekercs



Nagyon lágy, intenzív mogyoró ízű, mutatós desszert. Én névnapra készítettem el, de szerintem karácsonyi fatörzsként is megállja a helyét -akik esetleg jobban szeretik a mogyorós, mint a csokis krémet.

Hozzávalók:

Krémhez: 
  • 4 dl tej
  • 14 dkg cukor
  • 1 cs vaníliás pudingpor
  • 20 dkg puha margarin vagy vaj
  • 10 dkg mogyorókrém
  • 10 dkg olvasztott tejcsokoládé
  • 5 dkg durvára vágott mogyoró
Piskótához:

  • 5 db tojás
  • 5 ek cukor
  • 5 ek liszt
Először elkészítjük a krémet, hogy legyen ideje jól lehűlni: 3 dl tejet a cukorral felforralunk, a maradék egy dl-ben elkeverjük a pudingport, majd a tejhez öntjük, és sűrű pudinggá főzzük. Ha kihűlt, hozzáadjuk a puha vajat, a mogyorókrémet, az olvasztott tejcsokit, és a mogyorót. Robotgéppel szépen habosítjuk. 
Legalább 1 órára hütőbe tesszük.

Amíg hűl a krém, klasszikus piskótát készítünk: a tojásfehérjéket csipet sóval kemény habbá verjük. Hozzákeverjük a cukrot, és óvatosan addig verjük tovább, amíg szép fényes lesz a hab, tehát elolvadt benne a cukor. Ekkor egyesével hozzáadjuk a sárgákat, és már csak kanállal óvatosan elkeverjük. Végül jöhet a liszt, evőkanalanként simára keverjük vele a tésztát.

Egy gáztepsibe sütőpapírt simítünk, és a tésztát rásimítjuk. Majdnem teljesen húzzuk ki a tepsi széléig, és egyenletesen kenjük el a tésztát. 175 fokon 8-10 perc alatt készre sütjük.

Ha elkészült, pár percet pihentetjük, majd óvatosan lehúzzuk róla a sütőpapírt. Tiszta konyhara segítségével feltekerjük, és így hagyjuk kihűlni.

Ha kihűlt a tekercs és a krém is, kitekerjük a piskótát, és megkenjük a krémmel. Hagyjunk annyit, hogy a tekercs külsejét is be tudjuk vonni. Darált mogyoróval vagy dióval díszítsük.

Jó étvágyat!



2015. október 16., péntek

Anya hamis somlóija




Nekem mindig csalódás, ha étteremben, vagy másnál eszek somlóit, mert az én fejemben ez egy kicsit más... Nem szeretem a nagyon kakaós öntetet, illetve az agyon rumozott "eredeti" somlóit.

Így már úgy készítem én is, ahogy Anyukám szokta :)




Hozzávalók:
Sima piskóta:
  • 3 tojás
  • 3 e. k. liszt
  • 3 e. k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor
Diós piskóta:
  • 3 tojás
  • 2 e.k. darált dió
  • 1 e.k. liszt
  • 3 e.k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor

Kakaós piskóta:
  • 3 tojás
  • 1 e.k. kakaó
  • 2 e.k. liszt
  • 3 e.k. cukor
  • 1 k.k. sütőpor
Vaníliás puding:
  • 1 l tej
  • 2 cs. vaníliás puding
  • 50-100 g cukor (ízlés szerint, vagy édesítő)
  • 1 k.k. vanília aroma
Csokis puding:
  • 0,5 l tej
  • 1 cs. csokis puding
  • 50 g cukor (ízlés szerint, vagy édesítő)
  • kevés rum (ez is ízlés szerint)
Továbbá:
  • 10 dkg dió
  • 10 dkg tejcsokoládé
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 1 e.k. nutella
  • kevés tej
  • törökmogyoró
  • mazsola
  • habtejszín
Először megsütöm a piskótákat. Én őzgerinc formában szoktam, mert így egyszerre süthető mindhárom a sütőben. A piskótákhoz keményre verem a fehérjéket, ehhez lassan hozzákeverem a tojások sárgáját, a cukrot, végül csak óvatosan belekeverem a sütőporos (kakaós, diós) lisztet. 180°C-on megsütöm őket (tűpróba :))

A pudingokhoz felteszem majdnem az összes tejet melegedni, hozzáadom a cukrot. Közben kevés tejjel összekeverem a vaníliás, ill. a csokis pudingot. Ha a tej már szinte forr, akkor belekeverem a pudingporos tejet, és készre főzzük. Ízesítjük a vaníliásat vanília aromával, a csokisat rummal. Hűlni hagyjuk őket.

Közben a piskótáink biztosan elkészültek már. Ezeket felkockázzuk, majd hogy meg ne unjuk a kockázást a 10 dkg diót is apróra vágjuk, illetve a tejcsokoládét is.

Jöhet az összeállítás.
Egy tál aljára szórjuk az összekevert piskóta harmadát, erre jöhet a vaníliás puding fele, ízlés szerint mazsola, a dió és felkockázott csoki harmada.  Erre jöhet megint az összekevert piskóta harmada, a csokis puding, ízlés szerint mazsola, a dió és felkockázott csoki harmada. Majd az utolsó harmad piskóta, ezt követi a maradék vaníliás puding, dió, csoki és mazsola. Természetesen közben, ha török mogyorónk is volt, akkor azt a dióval együtt darabolva adjuk hozzá.

Ha ez kész elkészítjük a csokiöntetet, melyhez kevés tejben felolvasztjuk az egy tábla étcsokit és hozzákeverjük nutellát. Ezt a csokiöntetet a somlóink tetejére öntjük.

Tálaláskor tejszínhabot teszünk rá.

Szerintem érdemes a fogyasztás előtti napon elkészíteni a somlóit, hogy az ízek összeérjenek :)

Jót étvágyat :)