A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szilva. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: szilva. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. október 2., vasárnap


Szilvás, meggyes, szedres pite




Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én a hűvösebb őszi, téli estéken szeretem igazán a pitéket, így nálam ilyenkor előkerülnek a fagyasztóból a nyári, otthoni gyümölcseink. Ezzel a pitével sem volt másként, melyben megtalálható a szilva, a meggy és a szeder is. Természetesen tökéletes lehet almával, körtével, vagy bármilyen gyümölccsel. :)


Hozzávalók:
  • 25 dkg liszt
  • 5 dkg nyírfacukor
  • 1/2 tk só
  • 20 dkg vaj
  • 1+1 tojás (a kenéshez)
  • 1 kg szilva vegyesen
  • 1/2 kg meggy,
  • 2-3 maroknyi szeder
  • 15 dkg nyírfacukor
  • 4 ek vaníliás puding
  • 1 tk fahéj


A lisztet a cukorral, sóval tálba tesszük és a hideg vajat is belekockázzuk, hozzáadjuk az egyik tojást és tésztát gyúrunk belőle. A tésztát megfelezzük (nem baj, ha az egyik gombóc egy kicsit nagyobb, és hűtőbe tesszük, amíg elkészítjük a tölteléket.

A gyümölcsöket összekeverjük a cukorral, a fahéjjal és a vaníliás pudinggal, esetleg apróra tört diót is tehetünk bele.

A hűtőből kivesszük a tésztát, a nagyobbik részét kinyújtjuk úgy, hogy a pitetálunkból kicsit kilógjon a széle, ebbe belekanalazzuk a tölteléket, majd a maradék tésztából rácsot készítünk a pite tetejére.

A sütőt 200 C°-ra előmelegítjük és 30 percig sütjük a pitét. 30 perc után visszavesszük a hőfokot 180 °C-ra, a pite széleit pedig letakarjuk alufóliával, hogy ne égjenek meg. További 40 percig sütjük. Ha kihűlt, már fogyaszthatjuk is.

Érdemes főzés nélküli vaníliás pudinggal vagy vanília fagyival tálalni.


Jó étvágyat :)

2016. február 23., kedd

Szilvás gombóc édesburgonyából


Eljött az ideje, hogy ez a recept is felkerüljön a blogra. Sokat gondolkodtam róla, mert valljuk be, egészen más, mint a krumplis, fehér lisztes kiadás :)

De nekem ízlik, és aki eddig kóstolta, annak is. Szóval csak azt tudom javasolni, hogy készítsétek el Ti is, és döntsétek el milyen. Mindenesetre ne egy "mindennapi" szilvás gombócra számítsatok.


Hozzávalók:
  • 1 kg édesburgonya
  • 2 e.k. olaj
  • 20-30 dkg liszt (én vegyesen használtam teljes kiőrlésű liszteket, illetve egy részét apró szemű zabpehellyel helyettesítettem)
  • 2 e.k. útifűmaghéj
  • 1 tojás
  • 50-60 dkg szilva
  • 2 e.k. nyírfacukor
  • 1 t.k. faháj
  • darált mák
  • darált dió
  • natúr joghurt némi nyírfacukorral, pár csepp citrommal és vanília kivonattal
Először puhára főzzük az édesburgonyát, megpucoljuk és összetörjük. Hozzákeverjük az olajat, liszteket, útifűmaghéjat és a tojást. Ne lepődjünk meg, hogy kicsit ragadósabb tésztát kapunk, mint az általános nudli tészta készítésekor.
A félbe vágott, kimagozott szilvákba keverjük bele a cukrot és a fahéjat. 
Vegyünk a kezünkbe egy gombóchoz való tésztát és tegyünk a közepébe fél szilvát és formáljunk belőle gombócot. Forrásban lévő vízben pár percig főzzük, majd tetszés szerint hempergessük meg mákban vagy darált dióban.

Végül kevés joghurttal tálaljuk.

Jó étvágyat :)
  •  


2015. július 22., szerda

Szilvás pite


Megérkezett a szilva szezon, én pedig nagyon szeretem a szilvát.

Holnap utazunk Horvátországba, és az útra szerettem volna valami nem romlandó süteményt készíteni, aztán az lett belőle, hogy megkóstoltuk itthon fagyival. Minden kétséget kizáróan vanília fagyival még jobb :)

Hozzávalók:
Tésztához:
  • 30 dkg liszt (én vegyesen használtam kb. ugyanolyan arányban teljes kiőrlésű tönkölylisztet, zablisztet és rizslisztet)
  • 1 e. k. porrá darált nyírfacukor
  • 18 dkg vaj
  • 5-6 e.k. víz
  • csipet só
Töltelék:
  • 1 kg szilva
  • 1 cs. vaníliás pudingpor
  • egy marék dió
  • 2 e.k. baracklekvár
  • fahéj
  • kb. 7 dkg nyírfacukor, de ízlés szerint mehet bele több
  • 1 cs. vaníliás cukor
  • tojás a tészta kenéséhez

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk és hűtőbe tesszük.
A szilvát kimagozzuk és összekeverjük a vaníliás pudinggal, a vaníliás cukorral, a fahéjjal és a nyírfacukorral.
A tészta kétharmadát kinyújtjuk és egy 28 cm-es pitesütő formába tesszük. Rákenjük a lekvárt, és ráöntjük a szilvás tölteléket. Ezt megszórjuk a marék összetört dióval.
A maradék tésztát csíkokra nyújtjuk, és a szilvára tesszük rács formájában. Ezt megkenjük felvert tojással, majd először 190°C-on kb. 25 percig, majd 180°C-on légkeveréssel további kb. 10 percig sütjük. Vanília fagyival tálaljuk. :)

Jó étvágyat!

U.i.: Vigyázz Moscenicka Draga... Jövünk :)